ROZHOVOR

 

L.F.T.: "Trendy mě upřímně vůbec nezajímají..."

L.F.T. (Love. Fist. Tears.) je v současnosti bezpochyby jedním z nejvšestrannějších producentů, který svou tvorbou dokáže plynule přejít z futuristického elektra až k nejagresivnějšímu EBM. Koncem loňského roku vydal na značce Mannequin Records skvělé album s názvem "Salz", které sklidilo řadu kladných ohlasů a rovněž dokonale vykresluje onen přesah napříč žánry. Už v pátek bude tento talentovaný producent hrát v pražském Bike Jesus na pokračování oblíbené párty Tetris s podtitulem Obscure. My jsme si s L.F.T. při této příležitosti popovídali...

 

Vítám tě u rozhovoru u příležitosti tvého vystoupení na párty Tetris. Minulý rok vyšlo tvé album s názvem "Salz". Jak se na něj díváš zpětně?

Díky moc za příležitost! Tu desku si zas a znova moc rád poslechnu. Nahrával jsem ji během lockdownu a mým záměrem bylo udělat spíš poslechové než taneční album. Nedávalo mi moc smysl pracovat na klubové hudbě, když byly všechny kluby zavřené...

V minulosti ještě chvilku zůstaneme... Co bylo tím impulsem, kdy ses rozhodl pro cestu tvorby elektronické hudby?

O hudbu jsem se vždycky zajímal. Poslouchal jsem ji pořád a vzpomínám si, jak jsem vysedával u rádia a čekal na své oblíbené písničky, abych si je mohl nahrát na kazetu. Ve dvanácti jsem se začal učit hrát na kytaru a rychle jsem se dostal až k elektronice. Hned potom jsem si koupil svůj první Microkorg.

Jaká alba nebo producenti tehdy utvářeli tvůj hudební vkus?

Hodně jsem tehdy poslouchal Korn, System Of a Down, což se pak hodně změnilo na punk a indie kapely jako Bloc Party, The Strokes, Bauhaus nebo The Cure. Zejména gothic rock hodně formoval můj zvuk...

L.F.T.

Jaké faktory jsou podle tebe stěžejní při tvorbě nové hudby a kde čerpáš novou inspiraci?

Myslím si, že je důležité mít svůj vlastní zvuk. Tím mám na mysli, že chci, aby lidi, když uslyší nějaký můj track, hned poznali, že je to hudba L.F.T.

Jak bys definoval aktuální electro a EBM scénu a jakým směrem se budou vyvíjet trendy v těchto žánrech?

Trendy mě upřímně vůbec nezajímají...

L.F.T.

Tvůj zvuk se neustále vyvíjí, v roce 2019 jsme na jednom EPčku mohli slyšet acid, nyní se pohybuješ spíše ve vodách darkwave a EBM. Co bude následovat?

Wave a Punk na mě měly vždy velký vliv a byly součástí mých tracků. Nerad jsem spojovaný nebo "zaseknutý" v jednom žánru. Prostě jen rád tvořím hudbu a mám rád tvorbu čehokoliv, na co mám v tu chvíli zrovna chuť.

Tvoříš také soundtracky k filmům Daniela Hoppa... Jaká byla tvá cesta ke tvorbě filmové hudby?

Je to něco, co mě vždycky zajímalo. Aktuálně na to sice nemám moc čas, ale je to něco, na čem bych chtěl v budoucnu určitě znovu pracovat...

 

Vedeš také vlastní značku Neoprimitive, kde se zaměřuješ více na experimentální hudbu. Jak vznikla myšlenka na založení labelu a co se aktuálně chystá u vás za novinky?

Label jsme založili před několika lety spolu s mým kamarádem Lukasem. Tehdy se u nás ve městě všichni soustředili pouze na tvorbu tanečních desek. My jsme chtěli dělat něco jiného, a tak to celé vlastně vzniklo. Další release bude limitovaná edice živého vystoupení naší kapely Schulverweis.

V pátek zahraješ jako headliner na párty Tetris... Máš nějaký vzkaz pro své fanoušky, kteři se již nemohou dočkat tvého vystoupení?

Těším se moc! V Praze jsem zatím nikdy nebyl a slyšel jsem, že je to u vás fakt skvělý!

Díky za rozhovor a těšíme se v pátek na viděnou!

 

Ptal se Pavel Aeling v srpnu 2022.

foto: archiv

Německý producent L.F.T. vystoupí v pátek 5. srpna na pokračování párty Tetris v pražském klubu Bike Jesus.


Sledujte také:

L.F.T. Facebook

L.F.T. SoundCloud

Tetris Facebook

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016