ROZHOVOR

 

Fabio Florido: "Každé přání vzbuzuje očekávání..."

Narodil se v Itálii, nějaký čas žil v Londýně a na Ibize, ale aktuálně své techno tracky tvoří v Berlíně. Klasický scénář? Možná... Fabio Florido v našem rozhovoru těsně před příjezdem do Prahy a těsně před vydáním svého nového EP "Twilight" na značce Kuukou Records, ochotně vysvětlil, jak se jeho život postupně odvíjel až k rezidenci na párty ENTER. v klubu Space, kterou proslavil Richie Hawtin. Co si vlastně myslí o Ibize v těchto dnech, jak svou muziku tvoří, který sound system mu přesně sedne, ale i co rád čte, nám prozradil vzápětí... V sobotu si ho můžete užít za mixážním pultem v pražské Stromovce a při pohledu na jeho video sety se zdá, že tohle bude opravdu velké! Hezké čtení...       

 

Zdravíme z Prahy, Fabio! Budeš u nás hrát poprvé a tak bychom Ti rádi položili pár otázek...

Prima, bude mi ctí, pojďme na to!

Slyšeli jsme Tvůj nový track "Upsurge"... Můžeš nám alespoň trochu popsat, jaký je jeho příběh? Jak se vlastně klubal na svět od počátečního nápadu až po finální hudební produkci?

Obvykle sedím ve studiu a nechám proudit inspiraci bez toho, aniž bych si stanovoval nějaké cíle, nebo přemýšlel nad labelem, pro který track připravuji. Tentokrát jsem ale začal myšlenkou, že chci složit track pro značku Second State, která patří Pan Pot. Chtěl jsem vytvořit skladbu, která se bude hodit k letní atmosféře a bude vhodná do velkých prostor. Spolu s tím jsem si ale pořád chtěl udržet svůj klasický rukopis. Myslím, že kopák a basová linka v něm představují aktuální zvuk a spolu s těmi groovy perkusemi a zasněným podkresem je v něm opravdu působivá energie! Celý track postupně spěje do fáze, v níž je slyšet ten mohutný zvuk syntezátoru Massive od Native Instruments, a pokračuje sólo kopákem s basovou linkou. Při skládání jsem použil analogové i digitální zvuky tak, jako to obvykle dělávám...

Fabio Florido

Jak vznikla Tvoje rezidentura na Ibize a co si o tomhle párty ostrově aktuálně myslíš?

Tehdy jsem žil v Londýně a jednou jsem zjistil, že Richie Hawtin na Ibize startuje vlastní noc... Rozhodl jsem se všechno v Londýně opustit, odstěhoval jsem se na ostrov a měl v plánu se s ním konečně potkat. První sezonu jsem tam trávil skládáním nové hudby a dával ji víkend co víkend na párty ENTER. v klubu Space Richiemu na USB disku. Každý týden tak mohl hrát věci, které jsem složil před pár hodinami... Rok nato jsem měl na starosti PR pro tuto párty a dál předával moji vlastní muziku Richiemu. Jednoho dne si mě poslechl na afterparty a mám pocit, že kombinace mé produkce, hudební záběr a láska k muzice, kterou jsem do této párty dával, rozhodla... Vybral si mě za rezidenta ENTER. pro následující rok! Tak jako všechno ostatní v životě a v jiném prostředí ovšem cirkuluje a mění se... Nic nezůstává stejné a nedá se očekávát, že něco bude trvat věčně. Ibiza je aktuálně ve fázi, která mě momentálně nenaplňuje, ale přesto jsem přesvědčený, že dříve, nebo později se věci změní a na tomhle magickém ostrově se opět láska a vášeň k hudbě stanou tím nejdůležitějším...

Odkud vlastně pocházíš?

Narodil jsem se v italském městě Prato, které bylo ještě před rokem 1986 součástí Florencie, což je asi 10 minut od něj. Po roce 1986 se však stalo provincií a je vzdáleno asi hodinu od moře a hor a 30 minut od toskánských kopců. Všude tam samozřejmě máme spoustu úžasného vína a jídla, na což jsme také patřičně pyšní! :)


Co Tě přivedlo k taneční hudbě a proč právě Techno?

Pokusil jsem se uspět ve světě taneční hudby s tím, že budu i nadále sám sebou... Vždycky jsem měl na paměti zůstat opravdovým, autentickým a nic nepředstírat. Techno je můj život od pubertálních let. Věřím, že je mocným nástrojem, kterak pozvednout člověka skrze hudební frekvence tak, aby ještě více rozšířil své pole vnímání. Existuje mnoho druhů techno hudby a některé jsou samozřejmě temnější než ostatní. Snažím se dávat lidem energii, ale i hlubší a hřejivější emoce. Pokud si je DJ vědom toho, jakou moc tehle žánr má, může ji využít k propojování, léčení a tancování, jako kdyby to mělo být naposled...

Jaké vybavení pro vystoupení používáš a jaký to mělo vývoj?


Používám Play Differently MODEL1, který mi dovoluje experimentovat a realizovat všechny nápady. Má 8 stereo výstupů a schopnost ohraničit frekvence zvuku jako žádný jiný mixážní pult na trhu. Spolu s ním používám Traktor se čtyřmi decky, Ableton live na efekty a Roland TR-8S pro dodatečné perkuse. Všechno tohle pak prochází skrz zvukovou kartu MOTU Mk4. Rád zkouším novou techniku a nové možnosti, ale aktuálně jsem úplně spokojen s tím, co používám. Co se týče vývoje, ten byl obrovský! Vyzkoušel jsem prakticky všechno za ty roky, co hraju. Myslím si totiž, že je pro DJe velmi důležité zůstat otevřený novým možnostem!

Fabio Florido
Jaký sound system preferuješ a proč?

Jako odposlechy při hraní miluju L-Acoustics. Zvuk z těchto monitorů je podle mě nejčistší a ten nejhlubší na trhu. Perfektně sedí k tomu, co hraju. Ve studiu pak používám Genelec Monitors,
které jsou také perfektně precizní a čisté. Už brzy se chystám vyzkoušet i nějaké monitory od ADAM Audio...

V jaké čtvrti v Berlíně žiješ? A jaká tam máš nejoblíbenější místa?

Bydlím v Prenzlauer Berg a miluju to tam! I když... Miluju vlastně celý Berlín. Každá ta čtvrť má svoji historii, svůj styl a unikátní složení lidí. Je to něco velmi speciálního, co toto město naprosto odlišuje od ostatních evropských metropolí. Máš tu cokoliv: oblasti s intenzivním nočním životem, úžasné parky, rozsáhlé lesy, milá a spořádaná sousedství plná skvělých barů a restaurací i příjemná místa pro pro rodiny s dětmi. Všechno tohle tu mám moc rád a je opravdu těžké říct, která konkrétní část je pro mě top. Baví mě ta rozmanitost města, která ti umožňuje najít přesně takové místo podle tvé aktuální nálady...Čteš knihy? Jaké jsou Tvé nejoblíbenější?

Čtu hodně, především spirituální knihy. Dočtu se v nich o tom, co můžu v životě vyzkoušet a s čím experimentovat... Některé knihy jsou skvělé na učení, jiné ovlivní Tvou mysl. Miluju Paola Coelha, Tiziana Terzaniho, Eckharta Tolle a Stanislava Grofa. Právě teď čtu Carla Gustava Junga. Je to celkem náročná literatura, ale hodně mě fascinuje! :)

Někde jsme četli, že máš za sebou Giuseppe Verdi Academy... Je to pravda? Jakou specializaci jsi vystudoval?

Je to tak, studoval jsem klasickou hru na klavír na Giuseppe Verdi Academy, která byla asi 30 metrů od mého domu v Pratu. Tomu se říká klika!

Fabio Florido

Máš nějaká, klidně i dvě přání?

Nejsem si úplně jistý... Měl jsem jich totiž za život už opravdu hodně. Ale už jsem pochopil, že každé přání vzbuzuje očekávání, které pak může sklouznout do nějakých myšlenkových her a pastí, a tomu se snažím vyhnout. Podle mě je nejlepší nechat věci plynout tak, jak jsou. Jakmile se dostaneš do tohohle módu, jenom se necháváš unášet tokem vlastní řeky a věci kolem Tebe se stanou mnohem, mnohem jednodušší... A taky příjemnější! :)

Děkujeme za rozhovor!

Ptala se Techno crew v červenci 2019.

foto: archiv

Italský DJ a producent Fabio Florido se historicky poprvé představí v České republice a to 3. srpna v prostoru Gauč v pražské Stromovce.

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016