ROZHOVOR

 

Oleg Mass: "Mám rád starou architekturu, zejména gotiku..."

Ukrajinský techno DJ a producent Oleg Mass vystoupí tuto sobotu vůbec poprvé v Praze. Přečtěte si krátký rozhovor a poslechněte Olegovu hudbu ve vybraných odkazech...

 

Co tě vlastně přivedlo k muzice, Olegu?

Přes mého bratra jsem se dostal k Chemical Brothers, Prodigy, Junkie XL, které jsme tehdy ještě poslouchali z kazet... Pak jsem objevil house, posléze techno a taková jména jako Erick Morrilo, Joachim Garraud, DJ Sender z Ukrajiny s jeho radio show Bomba na Kiss FM. Dále to byl DJ Mays a detroitské legendy, za všechny Kevin Saunderson, Derrick May a Jeff Mills, o kterých jsem si toho i dost přečetl, pak Kraftwerk a spousta dalších. Ještě bych rád dodal, že můj táta hrál na basovou kytaru a přes něho jsem poznal jazz a rock. Poslouchal jsem Earth Wind & Fire, Chicago a mnoho dalších uskupení...

Oleg Mass

Kdy jsi začal s vlastní produkcí?

Produkci jsem odstartoval v roce 2011, kdy mi můj kamarád Ilya ukázal program na tvorbu hudby. Vyzkoušel jsem Cubase, Fruity Loops a Ableton. V roce 2011 vyšlo moje první EP na Klingon Grooves.

Všiml jsem si, že jsi hrál minulý rok v berlínském Tresoru pro známý techno label Fachwerk. U Fachwerk jsi taky vydal desku. Můžeš nám prozradit něco více o vaší spolupráci?

Fachwerk je velice uzavřený label. Komunikace zpočátku nebyla jednoduchá, ale majiteli labelu Mike Dehnertovi se zalíbil můj sound a nakonec z toho bylo EP. Fachwerk pořádá showcase akce v Tresoru a v Berghainu, a je vážně skvělé být součástí takto zavedeného labelu.
Kde vychází, nebo brzy vyjde tvoje nejnovější tvorba?

U dvou německých značek, konkrétně prostřednictvím labelu Andre Kronerta ODD/EVEN a na novém vinyl labelu Markuse Shwartze a Clark Davise District66, kde se každou chvílí objeví jedna kompilace této značky. Kromě mě tam budou i tracky, které připravili Alexander Kowalski, Ray Kajioka a Nima Khak.

Můžeš nám prozradit, jací umělci tě inspirují? Umělce, ke kterým máš blízko...

SSTROM, Mike Dehnert, Yoshihiro Arikawa, Berg Jaar, Oscar Mulero, Cassegrain, Shurko Love, Fhloston Paradigm, Mario Berger, Steve Bicknell, Kuedo a spousta dalších...
Nedá mi to, ale musim se na tohle téma také zeptat. Ty žiješ v Doněcku, kde stále probíhá ozbrojený konflikt... Jak to u vás momentálně vypadá?

Jak si možná můžeš představit, je to velká tragédie pro všechny zúčastněné. Válka je hrůza, bohužel vim, jaký to je. :( Lidi ztratili domov i životy a my můžeme jenom doufat, že se situace zlepší... Moc si to přeju!

Zpět k pražskému vystoupení v Chapeau Rouge. Je to tvoje první vystoupení v Praze?

Ano, je to můj pražský debut. Hodně se k vám těším, mám rád starou architekturu, zejména gotiku, takže si myslim, že budu z Prahy nadšenej!
Ptal se Da Moon v říjnu 2018.

foto: archiv

Ukrajinský DJ a producent Oleg Mass se spolu s britským duem Willers Brothers představí historicky poprvé v České republice a to 20. října na akci Republic Artists v klubu Chapeau Rouge.

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016