ROZHOVOR

 

Pablo Bolivar: "Ve Španělsku mám všechno, co k životu potřebuju..."

Ano, tak přesně tohle mi odpověděl Pablo Bolivar na otázku, proč už nežije v Berlíně tak jako všichni, kteří berou elektronickou muziku tak vážně... Jak jsem se dozvěděl vzápětí, on sám sní o tom, že jednou bude mít své studio někde uprostřed lesa a tam nadále tvořit další a další dub techno tracky, kterými tolik proslul a které na svém labelu Seven Villas vydává. A nebo také ne. Třeba se naopak ujme nějaké pop hvězdičky a bude pro ni psát, kdo ví... Vy se s produkcí poloviny projektu Pulshar seznámíte do hloubky už tuto sobotu, kdy si u nás Pablo střihne svou premiéru v rámci nekonečného párty seriálu Futurum Club Nights. Odkud bere inspiraci, jak se těší do Států, kdo jsou jeho studioví hrdinové i čím chtěl být, když mu bylo deset, nám však prozradil již dnes. Tak hezké čtení s tímto zvukovým inženýrem, co to cítí zatraceně hluboko při praskání dřeva v krbu...

 

Můžeš se pochlubit dokončeným studiem u Crash Institute a je z Tebe tedy zvukový inženýr… Myslíš si, že by měl každý producent před tím, než se pustí do vlastní tvorby, něco podobného absolvovat, aby se na nás nejrůznější hudební odpad pochybné kvality nevalil dennodenně ze všech stran?

Mít základní hudební znalosti je dneska nutností... Klidně se může jednat o hudební školu s lekcemi o hudební produkci, nebo s výukou o softwaru. Umění a kreativita pochází z tvé duše, ale ty musíš vědět, jak s danými nástroji, nebo softwarem pracovat.

Pablo Bolivar

Jak získává dub techno producent nutnou inspiraci pro svou tvorbu? Vyrážíš po nocích do nějakých industriálních zón nebo pod mosty a užíváš si dlouhá echa od padajících kamenů, nebo je to úplně jinak?

V mém případě čerpám z prostředí, které mě obklopuje, což jsou lesy, hory, pláže a města... A pak také z nejrůznějších videoher a filmů.

Máš pocit, že i v roce 2017 má dub techno pořád co říci, nebo máš v plánu si také osahávat nová území a jednou skončit třeba u pop music?

Myslím si, že moje produkce bude mít vždycky ten dub techno feeling... Dub techno miluju, ale momentálně cítím, že mě tenhle žánr trochu nudí. Mám rád nové výzvy, takže pop? Proč vlastně ne!

Pablo Bolivar

Jak vypadá Tvůj běžný den? Máš domácí studio, nebo musíš absolvovat cestu někam, kde se z Tebe nápady jenom hrnou a má na Tebe tento prostor výborný vliv?

Doufám, že jednoho krásného dne postavím studio přímo někde v lese, ale momentálně pracuji z útulného domova, studia a kanceláře v Barceloně...

Líbí se mi, že jsi, podobně jako bulharský KiNK, nepodlehl vábení aktuálně trendy Berlína a nehodláš se ze svého domova stěhovat jen proto, že bys měl více příležitostí ke hraní… A nebo už možná taky ne. Co je ten hlavní důvod v Tvém případě?

Španělsko opravdu miluju, a mám tu všechno, co k životu potřebuju. Navíc Berlín není zrovna město, které by mi přirostlo k srdci...V dubnu tě čeká vystoupení na americkém kontinentě, kde je přeci jen scéna poněkud odlišná… Máš už s hraním tam nějaké zkušenosti, nebo se jedná o premiéru? A jak ty sám vnímáš rozdíl mezi Evropou a Amerikou v tomhle ohledu?

Snažím se USA navštívit rok co rok, pro mě je to zajimavý a krásný stát. Navíc San Francisko, Toronto a další místa, kde obyčejně hrávám, jsou velmi podobná těm evropským. Miluju tahle města, ale pravdou je, že život na venkově je zcela odlišný od toho, co známe tady v Evropě.

Máš ve Španělsku svou muziku kde hrát, nebo je to obdobně jako ve Švédsku, kdy tamní producenti techno hrají převážně v jiných evropských státech než doma?

Jsem opravdu šťastný, že žiju v Barceloně. Není to tak dlouho, co jsem začal hrát jako rezidentní DJ pro Creaductions, což je profi agentura mladých lidí, kteří pořádají nějrůznější akce v hlavním městě. Jedna z nich se koná v klubu R33, a já tu pravidelně funguju coby warm-up DJ pro nějakého "cool" hosta, který po mně nastoupí v hlavním čase. Program, velikost klubu i ozvučení mi přesně sednou a každý zde odvádí dobrou práci!

Proč se Tvůj label Seven Villas jmenuje právě Seven Villas?

Seven Villas je místem, kde jsem se narodil, a jedná se o skupinu vesnic ležících v provincii Cantabria, tedy v severním Španělsku...Na čem záleží, zda se Tvoje tvorba objeví u Seven Villas, AvantRoots, nebo zda se o výslednou skladbu podělíš se svým parťákem Aphro Sainzem pod hlavičkou Pulshar?

Label Seven Villas se víc zaměřuje na "deep" tracky do klubů a AvantRoots víc fandí experimentům. Může to být dub techno, house nebo i zlomené beaty. Není to tak dlouho, co jsme s Pulshar dokončili nové EP, které vyjde už brzy právě u AvantRoots. Mějte tedy oči i uši dokořán!

Pokud hrajete jako Pulshar live, jak máte své role na pódiu rozděleny, aby byl výsledek pokaždé tak dokonalý?

Já mám na starosti syntezátory a celkové aranže našich skladeb, zatímco Sergio bicí a vokály...
Co bys dělal, pokud by ses nestal hudebním producentem na stálý úvazek? Čím jsi chtěl být v deseti letech?

Nejdříve pilotem, pak lesníkem, což je celkem rozdíl, že?! :) A když mi bylo patnáct, musel už jsem dát jasně najevo, že bych rád pracoval se zvukem...

Pro mě je velkým hrdinou dub techna Brendon Moeller... Jak je tomu u Tebe? Ke komu obdivně vzhlížíš a s kým bys rád v budoucnu spolupracoval?

Maurice Von Oswald, Rod Model a Sensual Physics jsou moji hrdinové. Už jsem spolupracoval se dvěma z nich, teď je tedy na čase udělat něco dohromady s Maurice Von Oswaldem!

Pablo Bolivar
Hardware, nebo software? Nebo nejlépe kombinace obojího + živí muzikanti?

Intenzita hardwaru a jednoduchost softwaru je to, co se mi líbí...

Jak Pablo Bolivar relaxuje, aby načerpal energii do budoucích tracků?

Vydám se do hor, do lesa, na nějakou prázdnou pláž, hraju dobrou videohru a nebo se teď v zimě dívám do krbu a poslouchám praskání dřeva...


Ptal se myclick v lednu 2017.

foto: archiv

Španělský DJ a producent Pablo Bolivar se historicky poprvé představí v České republice a to 11. února na dalším dílu párty Futurum Club Nights v klubu Futurum.

 

 

English version:

You´re a proud graduate of Crash Institute and now you´ve become a sound engineer... Do you think that every producer, before making his own music, should have similar experience so that we don´t have to deal with everyday music trash that surrounds us?

A basic music knowledge is necessary, it can be an offical music school, production lessons, or software classes. The art and creativity comes from your soul but you need to know how to work with the instruments/software.

Pablo Bolivar

How does a dub techno producer get necessary inspiration for producing? Do you go out at nights into industrial areas or under bridges and enjoy long echoes from falling stones or do you get it in a completely different way?

I get my inspiration from my surrounding, forests, mountains, beaches, the city. Also from videogames and movies.

Do you feel that in 2017 dub techno still has something to say or are you going to get hands-on experience with other styles and end up for example with pop music?

I think my productions will always have a dub tech feeling, I love dub techno but I feel I am getting bored with the music style. I am open for new challenges, pop? Why not!

Pablo Bolivar
What´s you typical day like? Do you have your home studio or do have to you go anywhere else where you get many ideas and the space has good influence on you?

I hope one day I can have my studio into the forest, but at the moment I work from my cozy home studio/office in Barcelona.

I like about you that similarly to Bulgarian KiNK you haven´t yield to the trendy temptation of moving to Berlin and you don´t want to leave your home just because you would have more opportunities to perform... Or perhaps not. What is the main reason in your case?

Because I love my country, I have everything I need here, and Berlin is not the kind of city that I like.

In April you´re going to perform in the USA where the scene is a bit different... Is this going to be your first appearance there? And how do you personaly feel the difference between Europe and the USA in this point of view?

I try to visit USA every year, I think it's an interesting and beautiful country. The cities that I am used to play are very similar to Europe: San Francisco, Toronto... I love those cities. But yes, the countryside is very different than Europe.

Are there any venues in Spain where you can present your music or is it similar to Sweden where local techno producers mostly perform in other European countries rather than home?

I am happy to live in Barcelona, recently I started to work as resident DJ for "Creaductions", a professional company of young people that are managing various events in the city. One of their venues is the club R33, where I really like to do the warm up of the "cool" guest DJ. The program, the size of the club, the sound system - they are doing a great work!

Why is your label Seven Villas called Seven Villas?

Seven Villas is the region where I was born, a group of villages situated on Cantabria, north of Spain.

What does it depend on if your music appers at Seven Villas, AvantRoots or if you share your final production with your mate Aphro Sainz aka Pulshar?

Seven Villas is more orientated on "deep club music" and AvantRoots is orientated on "experimental music", it can be dub techno, house or broken beats. We have recently finished a new Pulshar EP that will be out soon on AvantRoots, keep you eyes and ears open!

If you play as Pulshar live how dou you divide your roles on stage so that the result is always so flawless?

I take care of the arrangement and synth parts and Sergio plays some drum parts and voices.


What would you do if you didn´t become full time music producer? What did you want to do for a living when you were 10 years old?

Firstable Air Pilote, then Forest ranger, what a difference eh? At the age of 15, I had it clear, I wanted to work with sound.

My personal hero of dub techno is Brendon Moeller... Who´s yours? Who do you look up to and who would you like to cooperate with in the future?

Maurice Von Oswald, Rod Model and Sensual Physics are my heros, I have collaborated with 2 of them, now is time to Maurice Von Oswald.

Pablo Bolivar

Hardware or software? Or preferably the combination of both + live musicians?

The strength of the hardware and the simplicity of the software, that's what I like.

How does Pablo Bolivar relax to get energy for producing future tracks?

Visiting the mountain, the forest, going to an empty beach, playing a good video game, watching and listening a chimney...

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016