ROZHOVOR

 

Bonobo: "Chci hrát to, co je fresh."

V pátek v Praze vystoupí v rámci festivalu Electronic Beats českému publiku dobře známý hudebník Simon Green alias Bonobo. Také už nemůžete dospat? V tom případě tu právě pro vás máme rozhovor se samotným Simonem.

 

Není to tak dávno, co jsi hrál v Praze naposledy. Bude tvé vystoupení na Electronic Beats jiné? Přece jen jde stále o turné k tvé poslední desce „North Borders“.

Samozřejmě, že bude jiné. Často hrajeme na stejném místě víckrát a je to v pohodě. Naši show se stále proměňuje, zařazujeme do ní nové věci, takže nikdy není stejná. Jediné, co zůstává beze změn, je kapela. V Čechách jsme loni hráli v klubu i na festivalu, máme tak ozkoušené obě varianty, všude je jiná nálada a to nás baví.

 

 

Kolik prostoru pro sebevyjádření mají muzikanti v tvojí kapele? Jsi hodně striktní šéf, nebo upřednostňuješ hudební volnost?

Mám hodně striktně dané postupy, jak se mají skladby hrát, ale je vždycky zajímavější, když umožníš muzikantům, aby v nich zanechali vlastní rukopis. Takže i když jsou hranice pevně dané, dovoluji hudebníkům, aby do skladeb promítli svůj zvuk, dávám jim například prostor pro sóla. Kdybych byl až moc velký pedant, muzikanti by pak nemohli vyniknout, a já je slyšet chci.

 

Když skládáš hudbu, myslíš na to, že se bude jednou hrát živě?

Vůbec ne. Když pracuji ve studiu, nemyslím na to, jak se pak bude skladba prezentovat naživo. To řeším, až když je to hotové. Některé tracky pak ani živě hrát nemůžu, protože jsou moc elektronické a hodně náročné na produkci. Čemu a jakou dám instrumentální podobu zkrátka řeším až ve druhé fázi, dřív se tím nerozptyluju.

 

Co pro tebe znamená hraní s kapelou a co DJing?

DJing je větší zábava, je to víc o tanečním parketě a chodí mě víc lidí, kteří chápou, co dělám, a sledují moji tvrobu. Jako DJ můžu hrát house, všechno, co mě baví, a lidi mi rozumí. Jsem to víc já. Koncert je spíš taková fajnovka, třešnička na dortu. Přijdou na něj i posluchači, který znají jednu, dvě písničky, nebo někde slyšeli, že „je to dobrý“.

 

 

Jaký typ DJe jsi?

Já jsem byl DJ od úplného začátku, ve svých osmnácti jsem hrával čtyřhodinové vinylové sety. Takže je ve mě DJská perspektiva zakořeněná. Někteří lidé to nechápou, myslí si, že kapela a živá vystoupení jsou ten vrchol a DJing je jen takový kompromis. Dělám DJing fakt dlouho, šestnáct let, a miluju to. Pro mě to je celé o sdílení té nejnovější hudby. Nepotřebuju stále dokola lidem představovat svůj celoživotní archiv, chci hrát to, co je fresh. Zajímá mě hudba, kterou jsem ještě nikdy neslyšel.

 

Vnímám tě jako hudebního vizionáře, který hudbu někam posouvá. Máš na to nějaký recept?

Poslouchám nové trendy, ale zároveň jimi nechci být příliš ovlivňován. Je vždycky dobré vědět, co se děje, ale nenechat se tím až moc zasáhnout. Když začneš dělat hudbu pro scénu, stáváš se postupně někým jiným než sám sebou. Je důležité následovat svoje srdce a ne jen plnit očekávání druhých. Spousta lidí si myslí, že bych měl dělat chill out, downtempo music... Říkám jim, ať si pustí mojí starou desku. Já se chci hudebně posouvat, svět přece také není stejný jako dřív.

 

Kam ses posunul od svého posledního alba?

Dělal jsem pár remixů, třeba pro Mayu Jane Coles, to vyšlo před pár týdny. Tak tohle je teď můj směr. Ale jak bude znít moje další deska, jsem se zatím nerozhodnul. V tuhle chvíli skládám hudbu na cestách na laptopu, což je dost odlišné od práce ve studiu. Každopádně je to hodně housové, temné a deepové, dost melodické a trochu abstraktní.

 

Na Electronic Beats budeš hrát společně s Moderat a Diamond Version. Máš jejich hudbu rád?

No jasně! Miluju Moderat, jsou úžasní, mám rád jejich desky a jsem zároveň i velký fanoušek Apparat. Diamond Version jsou stylově trochu jinde, ale respektuji je a jsem zvědavý. Každopádně o show  Moderat jsem slyšel samé dobré věci, takže se konkrétně na ni moc těším.

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016