ROZHOVOR

 

Alexander Kowalski: "Nejdůležitější je, aby DJ a lidé na parketě byli propojeni..."

Legendární Alexander Kowalski, špičkový německý producent a DJ, vydávající svou muziku už pěknou řádku let, majitel několika nesmrtelných tracků, které se staly doslova hymnami. Debutoval v berlínském legendárním klubu Tresor a pamatuje jeho nejlepší časy. Díky Alexandrovým schopnostem a jeho výjimečné diskografii mu hudební kritici v průběhu let udělili titul nejlepšího producenta, nejlepší live-act a byl i dvojnásobným kandidátem na German Dance Award! Toto zcela originální a jedinečné vystoupení si 15. listopadu v Pekelnym baru nesmíte nechat ujít! Zde jsme pro vás Alexandra trochu vyzpovídali... Přejeme hezké čtení.

 

Alexandře, naše povídání, na které jsem se mimochodem velmi těšil, začneme zlehka... Jak se daří, jak sis užil letošní léto a vůbec co nového u Alexandera?

V první řadě bylo léto v Berlíně velmi krátké, zde jsem si tedy sluníčka moc neužil, ale hrál jsem hodně ve Španělsku a tam jsem si to maximálně vynahradil. :) Nejúžasnější pro mě bylo uzavírání léta na párty v Privilage na Ibize.

Alexander Kowalski

Když jsem pročítal tvou biografii, měl jsem za to, že Kowalski je polského původu, ale ty přitom pocházíš z Německa... Tak jak je to vlastně s tvým příjmením?

Prarodiče pocházeli z Polska, ale já jsem se narodil v Německu a doopravdy neumím ani slůvko polsky, i když mám Polsko moc rád. Jezdím tam hrát velmi často a pokaždé, když se se mnou lidi baví, hrozně se diví, že neumím vůbec polsky. :)

Zajímalo by mě, čím bys vlastně byl profesně, kdybys nebyl tak skvělý producent a DJ? :)

Hmmm, na tohle je těžké odpovědět... Vždycky jsem měl rád hudbu a už od začátku jsem věděl, že chci dělat něco s hudbou. Předtím, než jsem začal se svou producentskou kariérou, jsem pracoval v shopech s cédéčky. To mě moc bavilo, neboť jsem mohl pořád muziku poslouchat a objevovat spoustu nových věcí. ;)

Alexander Kowalski

Hraješ a produkuješ hudbu už opravdu pěknou řádku let. Pamatuješ doby, kdy se prakticky elektronická scéna ve své podstatě formovala. Dočetl jsem se, že jsi debutoval v legendárním berlínském klubu Tresor, produkoval jsi v době, kdy byl digital hudbou budoucnosti apod. Jak na tuto dobu vzpomínáš a je něco, co bys chtěl vrátit zpět a je něco, co ti třeba vyloženě chybí?

V době , kdy to všechno začínalo, bylo vše mnohem méně digitální, řekl bych vůbec a vše mnohem více underground. Takže jste si museli informace o hudbě poctivě hledat a za hudbou opravdu jezdit. Dnes jsou informace všude. Na jednu stranu je to hezké, protože najdete vše, ale na druhou stranu je to příliš mnoho informací a každý chce jen prodávat tu svou muziku. Myslím, že už to lidi hodně nudí...

Na tohle jsem se chtěl vždycky zeptat. :) Můžeš nám popsat atmosféru starých časů v tomto světově uznávaném techno klubu?

Tresor je velmi speciální klub. V dřívějších dobách bylo vše jednoduché. Vše, co jsi k mejdanu potřeboval, byl sound system, mlhostroj a stroboskop! Vzpomínám si živě na všechny velikány techna, co tam hráli. Bylo to neskutečné a velmi těžko popsatelné. Slyšel jsem tam legendy, jako jsou Jeff Mills, Robert Hood, Luke Slater, The Advent, DJ Rush, Joey Beltram a mnoho mnoho dalších. To byly skvělé časy v Berlíně. Teď je vše více turistické a až příliš profesionální...

Alexander Kowalski

Byl jsi vždy ohledně produkce samouk, nebo tě někdo zasvětil do světa zvuku? A prozradíš nám, co máš aktuálně ve studiu a s čím pracuješ při tvorbě svých tracků? Najde se tam ještě nějaký hardware kousek?

Samozřejmě! I nadále používám hodně hardware. Mám nástroje, bez kterých prostě nelze žít. :) Snažím se dát dohromady to nejlepší jak z digitálního, tak z analogového světa. Jako hlavní program používám Ableton Live. Míchám všechno uvnitř Abletonu přes 2 UAD karty s hromadou pluginů - pak to zní opravdu dobře! Na bicí používám hlavně Maschine od NI. Je docela snadné s tím naprogramovat opravdu pěkné beaty. Stále mám však ve studiu i svůj Roland TR-909, pro syntetické zvuky používám nejraději plugin UON Diva - ten dokáže takový ten silný, téměř analogový zvuk. Může pak směle konkurovat mému Rolandu Jupiter 8. Další synťák, který se mi vážně líbí, je Roland SH -101. Je velmi jednoduchý, ale nejlepší synťák všech dob!

Znáš někoho z českých DJs a producentů, kdo ti utkvěl v paměti nebo se ti jen prostě líbí jeho tvorba?

Hmmm, to je těžká otázka. Abych byl upřímný, pamatuji si jen jména z minulých dob. Možná mám nějaké zajímavé věci od českých producentů, ale nedokážu zařadit, komu přesně patří...

Alexander Kowalski

Na jaké novinky se můžeme v nejbližší době od tebe těšit? Připravuješ nějaké zajímavé album, EP, singly nebo remixy? A jak to vypadá s tvým projektem DisX3?

Udělal jsem spoustu remixů. To také vyžaduje spoustu času a já nemám pořádně čas ani dodělat svou rozdělanou práci. Mám však rozpracované nové věci pro můj label DMB a už brzy budou k dispozici! Momentálně neplánuju nic nového pro projekt DisX3... Pro takto "špinavé, hluboké a drsnější věci" mám projekt d_func! V poslední době jsem také dělal nějakou muziku s Mario Bergerem, s kolegou z labelu, a ta vyjde na mé oblíbené značce Suicide Circus.

Teď jedna zapeklitá otázka... Vydal jsi spoustu skvělých tracků a remixů, které se staly doslova hymnami, pak skvělá alba atd. Který track je pro tebe ten nejblížší, a na který jsi opravdu pyšný? Vím, že je to těžké, ale zkus vypíchnout alespoň jeden z nich. :)

Mému žebříčku jasně dominuje singl "Lock Me Up" a samozřejmě úžasné album "Progress". Je opravdu krásné vidět a slyšet, že i mé staré tracky pořád fungují a jsou takhle oblíbené. Myslím, že skladby, které pro mě nejvíce znamenají, jsou "All I Got To Know" a "Lock Me Up". Jsem pyšný a moc rád, že už přes 10 let mají tyto tracky pořád sílu.

Abych pravdu řekl, už si ani pořádně nevzpomínám, kdy jsi naposledy zavítal k nám. Nemýlím-li se, tak to bylo na Cosmic Tripu v roce 2009. Jaké máš zážitky z vystoupení u nás a těšíš se do Prahy na naše publikum? Mám za to, že jsi v našem hlavním městě ještě nehrál...

Abych byl upřímný, už ani nevím, kdy jsem u vás naposledy hrál. Ale mám takový pocit, že jsem se v Praze už jednou představil. Myslím, že to bylo společně s Raz Oharou, ale to už je hodně dávno. Vždy jsem si to u vás moc užil a na Cosmic Trip rád vzpomínám. Jsem moc zvědavý na publikum, jaké teď u vás na párty chodí. Doufám, že je pořád stejně úžasné a stejně energické!

V Praze vystoupíš na akci "My name is techno", která je zaměřena jak na aktuální sound, tak na rychlejší old school techno. Hraje se zde jak ze současných technologií, tak pořád ještě poctivě z gramofonů. Vzpomeneš si ještě dnes na vinyly a stane se, že by sis dokonce i z gramofonů zahrál nebo snad občas zahraješ?

Stále vídám DJs, co hrají z vinylů, ale já mám prostě rád nové technologie. Když hraji DJ set, tak používám Traktor se 4 decky, takže tam 4 kanály běží po celou dobu. Líbí se mi kombinovat různé druhy stop a vytvářet pořád něco nového. Pro mě je prostě nuda hrát track za trackem. Vždycky mám přímo na místě nové nápady, takže pro mě je DJ set téměř to samé co live vystoupení. :)

Co je pro tebe synonymum pro dobrou párty a co na párty absolutně nesmí chybět?

Myslím si, že nejdůležitější je, aby DJ a lidé na parketě byli propojeni. Jsem opravdu rád, když mě podporují a fandí mi na plný pecky. To miluju! Samozřejmostí je kvalitní technické zázemí a dobrý zvuk.

Naše povídání se blíží pomalu ke konci. Je něco, co bys chtěl vzkázat českým fanouškům a všem, kteří se na tebe těší?

Moc se těším zpátky (konečně!) do České republiky na vaše tanečníky. Bude to skvělý mejdan a společně si ho pořádně užijeme!

Když už se potkáme na baru, což se stane asi hodněkrát, na co dobrého tě můžeme pozvat? :)

Můj oblíbený drink je Gin Tonic, ale mám velmi rád i studené pivo...

Alexander Kowalski

Chtěl bych ti moc poděkovat za tento rozhovor a těšíme se na tvé vystoupení!

Měj se dobře a brzy naviděnou a naslyšenou!

Ptal se: Lamy CZ (techno connection) v říjnu 2013.

foto: archiv

Německý DJ a producent Alexander Kowalski se znovu představí v České republice a to v pátek 15. listopadu na akci My name is techno v Pekelnym Baru.

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016