ROZHOVOR

 

Beats.PM Lounge: "Chtěli jsme si vybudovat nějaký vlastní obýváček..."

Už je to nějaký ten měsíc zpátky, kdy se na očích veřejnosti poprvé ukázal projekt Beats.PM, který má na elektronické hudební scéně široké pole působnosti. V září navíc odstartuje i jeho rezidentní noc v NoDu a při té příležitosti jsem vyzpovídala Allena (Vidras), Matěje a Martina (Drumax), tedy tři z pěti zakládajících členů Beats.PM. Přečtěte si o tom, jaký mají vztah k hudbě a o čem Beats.PM vlastně je...

 

Kluci, já s vámi již nějakou dobu spolupracuji a znám i váš projekt... Mohli byste ale čtenářům nastínit, co všechno za tím názvem mohou najít?

Matěj: Pod názvem projektu Beats.PM se toho skrývá víc. Ono to celé vlastně vzniklo tak zvláštně ze dvou stran. První strana byla ta, že jsme si chtěli vybudovat nějaký vlastní obýváček nebo klubovnu, která nakonec přerostla v Beats.PM Lounge, kde se odehrává většina našich aktivit. Druhá strana spočívá v té digitální podobě, tedy webové stránce Beats.PM. Plus ještě děláme nějaké akce, které jsou s tím vším spojené...

Beats.PM

Co z toho vzniklo jako první? Lounge?

Matěj: Těžko říct. My jsme si jenom říkali, že tady prostě není místo, kde je ta správná atmosféra.

Allen: Abych byl konkrétnější, prostě jsme nemohli najít místo, kde by byly ty správné "vibes".

Matěj: Přesně, Beats.PM je o vibes!

Jak jste vlastně našli ten prostor pro lounge a jak probíhala jeho rekonstrukce? Kdo se vám postaral o designovou stránku?

Allen: To bylo docela zajímavý. V lednu jsme dostali ten nápad udělat si vlastní lounge. To bylo ještě v době, kdy jsme měli studio 175 BPM, které nám už nepřipadalo tak pěkné a chtěli jsme nějaký nový prostor. Tak jsme si řekli, že budeme hledat nové místo a já jsem na internetu našel inzerát, ve kterém nabízeli pronájem kanceláří v téhle budově a právě i tuhle místnost, která před rekonstrukcí fungovala jako obyčejný sklep. A to místo se nám prostě zdálo jako ideální.

Matěj: Sranda byla, že tahle místnost v tom inzerátu nebyla zveřejněna. My jsme původně hledali prostor ještě na nějaké jiné aktivity, potřebovali jsme ještě sklad, a to, že tady byla navíc ještě tahle místnost, byla víceméně náhoda. Takže, když jsme sem přišli a viděli jsme toto místo, bylo nám jasné, že to musíme udělat právě tady.

Beats.PM

Takže jste si to celé rekonstruovali sami?

Matěj: Tak tak...

Allen: Sami s pomocí externistů, abych byl přesnější...

Matěj: Třeba hned na začátku tady byla potřeba snížit podlahu, takže jsme museli použít i sbíječky, což bylo docela zábavný...

Allen: Koho by to zajímalo víc, ten najde třeba i fotodokumentaci na naší facebookové fanpage...

A ten design? Kdo se na něm tedy podílel?

Martin: Celý koncept, tedy i vzhled lounge, je práce nás všech, avšak největší podíl na tom má Tomáš (Garcy), který určil barvy a podobné věci. Pravdou ale je, že na věcech, jako je třeba prostorové rozložení, jsme se podíleli víceméně všichni.

Když jste zmiňovali ty streamy, za dobu vašeho fungování jich už několik proběhlo. Kdo se jich zúčastnil a která vystoupení pro vás byla ta TOP?

Allen: My jsme v tomhle měli docela štěstí, protože se nám povedlo odstartovat sérii streamů už se zahraničními hosty. To bylo díky Neo Violence crew, které se shodou okolností povedlo přizvat i house producenta z Francie, The Knight Cats, který u nás zrovna trávil dovolenou. Pak jsme pokračovali spoluprací se členy Endless Illusion, díky kterým jsme tady mohli hostit holandského DJe TLR. Měli jsme tady i kluky z Authentic Music, což je label producentů Panoramy a Peejaye, tenhle díl byl třeba vyloženě drum & bassový. A ještě musím zmínit vysílání 50. výročí Narovinu Zlomeného Podcastu, za kterým stojí KamCZa a AhZ. To byl pro mě, spolu s vystoupením TLR, zatím hudebně nejpovedenější večer.

Martin: Momentálně poslední stream proběhl minulý týden s Evesonem, tedy drum & bass a house producentem z Anglie, který rozhodně taky stojí za zmínění.

Víte o nějakých jménech pro další vysílání, která byste mohli prozradit?

Allen: Nemohli bychom prozradit... (smích)

Beats.PM

Když jste mluvili o tom webu, já ho samozřejmě poměrně dobře znám, ale dokázali byste říct, co přesně je jeho cílem? Proč jste se vlastně pustili i do webových stránek?

Allen: Přišlo nám, že tady v Čechách sice jsou weby o elektronické hudbě, ale zároveň, že tady nejsou stránky, kde bychom si mohli číst o hudbě a titulech, které jsou tematicky zaměřené tak, jak to máme rádi...

Jako poslední jste zveřejnili nové pole působnosti, kterým bude rezidentní noc v NoDu. Její premiérový díl se bude konat v pátek 20. září. Co nás tam čeká?

Allen: Ten první večer bude tematicky laděn do UK vibes. Logicky jsme si pozvali Tuca, Brita žijícího v Praze, který prostě hraje UK funky a garage a pozvali jsme si i DJe Schwu, který je na naší scéně takovým house a techno matadorem. Přijde mi, že jeho selekce sedí na to, jaké akce chceme dělat. Tyhle dva headlinery potom podpořím já a Drumax.

Beats.PM

Je to tak, že na večírky Beats.PM budeme moci do  NoDu vyrazit každý měsíc?

Přesně tak.

Když jste zmiňovali ten váš hudební vkus... Já vás dva, tedy Allena a Martina, znám z drum & bassových akcí a nejspíš jsme všichni postřehli, že se tenhle žánr za několik posledních měsíců hodně změnil. Jak se dneska stavíte k téhle hudbě?

Allen: Na tohle téma bych mohl mluvit dlouho, ale abych se neopakoval a zkrátil to... Po svém pobytu v Anglii jsem byl drum & bassu oddaný, nehrál jsem žádné jiné styly, a dalo by se říct, že jsem ani neposlouchal nic jiného. Díky tomu jsem se prakticky odizoloval od ostatních žánrů a až po těch několika letech jsem si začal uvědomovat, že je kolem mě tolik jiné hudby, která mě strašně baví...

Beats.PM

Takže by se to dalo vyjádřit i tak, že jsi měl prostě klapky na uších a slyšel jsi jen na jeden hudební styl?

Allen: Dalo by se to tak říct. V jednu chvíli jsem si to uvědomil a začal jsem lehce litovat toho, že jsem nezačal budovat svůj rozhled v jiných hudebních žánrech dříve. Fakt je i to, že mi hodně dlouho trvalo si přiznat, že mě ten drum & bass už nebaví. Říkal jsem si, že něco takového přece není možné. Bylo to dané i tím, že mi nové skladby připadaly jednotvárné, až přišel čas na změnu. A změna je skvělá!

Martin: To s těmi klapkami je vlastně docela přesné označení, já jsem to měl úplně stejně. Několik let pro mě neexistovala jiná hudba než drum & bass, respektive hudba, které bych se věnoval tak intenzivně jako zlámaným beatům. Na přelomu letošního roku jsem si ale uvědomil, že v téhle hudbě už nenacházím to, co jsem v ní do té doby viděl. Přestaly vycházet věci, které by mě oslovovaly a nějakým způsobem bavily. To, co mi chybělo v drum & bassu, jsem pak začal nacházet v hudbě, které se věnujeme teď.

A jak to máš ty, Matěji? Jakou hudbu jsi poslouchal, než se z vás stali kolegové z Beats.PM?

Matěj: Drum & bass u mě taky figuroval, ale já jsem si spíš prošel celým tím spektrem. Pořád mě baví takový ten UK zvuk garage, grime a podobně, a poslední dobou mi ještě hodně imponují německy precizní a rovné záležitosti. Já spíš tak jako plavu nad tou scénou a hodlám v tom pokračovat. Hudbu spíš poslouchám, než že bych hrál, protože na to nemám čas a nechci tomu hraní věnovat tolik energie, kolik je potřeba. V našem projektu se chci zaměřovat hlavně na ty stránky a budovat nějakou věc, kterou uvidí ostatní.

Beats.PM

Jaký postoj máte k doprovodu MCs?

Allen: Pokud je MC hodně kvalitní, tak ho mám hodně rád. Myslím si, že na párty by kvalitní MC být měl. Někdo, kdo umí uvést, mlčet, hecovat a zároveň nemá problémy s přízvukem a výslovností. Takže pokud se nějaký MC cítí tak, jakože je kvalitní, tak ať nám určitě napíše.

Matěj: Pod tohle bych se určitě podepsal.

Allen: Poslední, kdo nás jako MC oslovil, byl Manda, a z drum & bassových MCs je to Tukan nebo Procter.

Martin: Mě tedy u MCs hodně vadí, když používají češtinu. Takže MC ano, ale bez češtiny...

Mohli byste vyjmenovat pár svých oblíbených labelů nebo producentů, aby si čtenáři mohli představit, kam jste se hudebně přesunuli?

Matěj: Promiň, ale mně se tahle otázka prostě nelíbí, protože nechci, abychom se kvůli jednomu momentu zaškatulkovali někam, kam bychom nechtěli. Pointa celého projektu je právě v tom, že se chceme zaměřovat na scénu jako na celek, a hlavním poselstvím je právě ten fakt, že se škatulkovat nemusí. To je podle mě největší problém naší scény, kde každý poslouchá ten svůj jeden konkrétní styl a ostatními opovrhuje. To je něco, s čím chceme něco udělat. Spíš bych čtenáře rovnou přesměroval přímo na náš web.

Allen: Nechceme se zabednit, stejně jako se nám to stalo s drum & bassem, takže bychom se neradi zasekli u jedné věci. Naše večery v NoDu určitě chceme nějak profilovat, chceme dát prostor různým žánrům elektronické hudby; analogovému zvuku a live vystoupením.

Beats.PM

Na začátku našeho rozhovoru padla zmínka i o dalších projektech… Jsou tady v Praze ještě nějaké další, které vás zaujaly, někdo, s kým byste si dovedli představit spolupráci?

Allen: Zatím jsme ve fázi vyhledávání těchto týmů a navazování kontaktů s nimi. Vybudovat síť kontaktů, je podle mě běh na dlouhou trať. Jak jsem říkal, zatím jsme v kontaktu s Neo Violence a Endless Illusion. Všiml jsem si, že kluci z Lunchmeatu budou otevírat vlastní bar, Neone, na který jsem zvědavý. Letos jsme byli i na Shotgun festivalu, kde to bylo přesně takové, jak se nám to líbí, takže i lidi kolem něj. Jak jsem pochopil, tak i Stantha se začal naklánět k rovným věcem, takže tam je taky možná spolupráce.

Martin: Se Stanthou se má situace tak, že koncem listopadu bude rozjíždět novou párty v Akropoli, nesoucí jméno "Jinej večírek". Je to hodně čerstvá informace a Stantha nám nabídl určitou formu spolupráce. Určitě je na co se těšit.

Tak výborně! Kluci, díky za rozhovor a ať se vám i nadále daří!

Ptala se abayo v září 2013.

foto: terezi

Premiéra Beats.PM párty v NoDu se uskuteční 20. září!

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016