ROZHOVOR

 

Djuma Soundsystem: "Je to strašný žrout času, ale jediný, který znám..."

V pátek 7. června vystoupí v Chapeau Rouge známý producent a DJ Djuma Soundsystem, který se proslavil undergroundovým hitem "Les Djinns". Mikkas je v Praze už od pondělí, jsme spolu zavřeni ve studiu a pracujeme na nové desce. Jsem moc rád, ze se mi ho podařilo na chvíli vyrušit od studiových mašinek a vyzpovídat ho - výsledkem je tento, podle mého, zajímavý rozhovor... Hezké čtení!

 

Mikkasi, jak na Tebe Praha zapůsobila a co všechno máš v plánu?

V Praze jsem znovu po 15ti letech. Nikdy dřív jsem u vás nehrál a tím pádem je to jedno z bílých míst na mapě Evropy, na které jsem docela zvědavý! Přijel jsem o něco dříve, abychom spolu s Tebou upekli nějaký ten track nebo raději hned dva. Moc mě mrzí, jak je zde všechno poznamenané povodněmi, která právě Českou republiku sužují...

Djuma Soundsystem

Vím, že pocházíš z Norska, ale už nějakou dobu žiješ v Dánsku... Proč jsi se přestěhoval právě tam? V Dánsku je tepleji?

Studoval jsem v Norsku na filmového režiséra, ale po studiích jsem se přestěhoval do Dánska, které bylo "blíže Evropě", a prostupoval jím více liberální duch. Je to dlouhý příběh, takže jen ve zkratce: stopnul jsem své filmové snění a stal se profesionálním DJem, začal vydávat, a teď to bude už 15 let, co v Dánsku žiju...

Jak bys Dánsko popsal cizincům? A co místní hudební scéna? Jedná se o underground? Slyšel jsem o docela bláznivých open airech u vás...

V Dánsku je scéna centralizovaná v hlavním městě, v Kodani. Celé léto zde probíhají festivaly a hodně z nich je docela underground. Na tom nejbláznivějším jsem hrál minulý týden. Jmenuje se "Distortion" a každý ze 4 dnů festivalu se odehrává v jiné části města. Každý den je mejdan zadarmo, DJs jsou rozesetí na každém rohu, lidi si všude kupují levné pivo a paří! V ten nejnarvanější den pojme festival okolo 100.000 lidí, což je dost šílený...

Djuma Soundsystem

Docela populární label z Kodaně je Iboga. Hrával jsem věci téhle značky kolem roku 2000, vydávala se tam muzika poměrně často a každá ta deska byla jiná. Znáš dobře tohle vydavatelství?

Iboga je stále jeden z největších undegroundových trance labelů. Je to ale úplně jiný žánr než ten, ve kterém se pohybuju. Dalo by se říct, že jsem "deep house boy", ale s lidmi z Ibogy se znám dobře - dokonce jsme udělali jednu studio session společně s Emokem. Bylo to docela vtipný, protože jsme nevěděli, co z toho bude a nakonec jsme udělali disco track. :) Poté jsme měli oba dva hodně práce a cestování a tak zůstal tento projekt nedokončený a víc než rok a půl jsme na nic nesáhli...

Pravda, ty sám také hodně cestuješ - my dva jsme se poprvé viděli v Indii! Jak vzpomínáš na tohle turné a plánuješ se do Indie vrátit?

Já si cestování užívám a pracuji na tom, aby vše fungovalo jak má. Nic se totiž neudělá samo... Zaměřuju se především na to, abych v zimní studené sezoně odcestoval pryč z Evropy. Po Indii jsem cestoval docela hodně a užívám si to, jak se tamní scéna rozrůstá. Měl jsem tam v zimě dokonce i rezidenci, podle mého názoru, v tom nejlepším klubu v Goa (malý turistický stát v Indii, pozn. aut.). Bylo to super i přesto, že šlo o mou první rezidenci po bezmála deseti letech a jednalo se tedy o něco uplně jiného, než na co jsem byl zvyklý.

Djuma Soundsystem

Kde jsi od té doby hrál?

Po turné v Indii jsem měl turné na jihu Afriky a v Mozambiku, pak to byl Egypt, Libanon a Rusko. Jižní Afrika pro mě byla úžasná! Jak jsem zjistil, tak jejich deep house scéna je pro ně opravdu unikátní a jedná se o největší místo pro prodej house music na světě!

"Les Djinns" byl tvůj největší hit, který katapultoval Djuma Soundsystem na vrcholy hitparád a zařídil ti spoustu publicity. Očekávál jsi takový úspěch, nebo to bylo pro tebe velké překvapení?

Bylo to absolutně neočekávané a dalo nám to (jsme pod touhle skladbou podepsáni dva) příležitost představit se na skutečně velkých akcích. Občas jsme hráli na popravdě dost špatných místech - lidi měli tuhle věc spíše za nějakou "popinu", než za undergroundovou skladbu... Naštěstí se o nás staral super manažer, který nám pomohl s rozhodnutím vykašlat se na dobře placené komerční akce a zaměřit se více na to, aby nás lidi brali konečně jako undergroundový projekt.


Jak to dnes cítíš? Udělal bys před lety stejné rozhodnutí, kdybys to teď mohl změnit?

Když se ohlédnu zpět, jsem si naprosto jistý, že jsem se rozhodl správně. I kdybych chtěl, nedokázal bych popovému publiku dát to, co si žádá. Navíc popová kariéra může být velká, ale také velmi krátkého trvání, pokud se nepřizpůsobuješ... Hádám, že tě to musí bavit a musíš to dělat srdcem, dokonce i když se jedná o pop music, čehož bych já nebyl schopen. Cítím se velmi spokojený tam, kde jsem právě teď i přesto, že nejsem tak bohatý, jak jsem mohl být.

Kolik času trávíš ve studiu? Jsi takový ten typ zvukového inženýra (geeka), nebo tě víc zajímá harmonická struktura skladeb?

Protože hodně cestuji, nikdy nemám dostatek času na produkci. Nikdy mi moc nešlo skládání na cestách... Ale když už jsem doma, snažím se strávit ve studiu tolik času, kolik jen jde. Sám sebe vidím více jako DJe než jako producenta. Tím myslím, že se necítím nijak extra vzdělaný, co se hudby týče. Jenom si to užívám a vždy čekám, co z toho vzejde. Je to strašný žrout času, který je nepraktický, ale jediný, který znám. Rád spolupracuji s ostatními oproti sezení ve studiu úplně o samotě. Méně se soustředím na produkci jako takovou, ale o to víc se snažím, aby měla skladba co říci, aby to mělo nějakou myšlenku a dobrou melodii. Většinou dokončím tak jeden ze čtyřiceti nápadů, protože si pokaždé myslím, že ten nápad není dostatečně silný...

My se moc těšíme na tvoje hraní! Je něco, co bys rád řekl českým fanouškům?

Jsem zde poprvé a tak se cítím velmi napjatý. Doufám, že všichni ve zdraví přežijete povodně a přijdete v dobré párty náladě! Vím, že je to malý klub, ale v takových většinou bývá úžasná atmosféra, takže já jsem připraven to pořádně rozjet!

Ptal se Michal Schwa v červnu 2013.

foto: archiv

Mikkas Skuldstad alias Djuma Soundsystem se historicky poprvé představí v České republice a to v pátek 14. června na dalším dílu párty BE AT: v Chapeau Rouge!

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016