ROZHOVOR

 

Dave Clarke: "WMC opravdu není místo pro mě, sorry!"

Je to rebel, který se pohybuje na světové elektronické scéně již od devadesátých let. Jeho desky byly odehrány celou řadou předních světových DJs a brilantní producentský i DJský um Dave Clarka je nesporný. V souvislosti s jeho vystoupením před českým publikem, které se odehraje v rámci párty Elektra v pátek 19. dubna na brněnské Flédě, jsme tohoto techno barda vyzpovídali. Pokud vás zajímá, jak vidí současnou scénu ve Velké Británii, odkud pochází, v porovnání s tou nizozemskou, kde nyní žije, co vytváří v těchto dnech ve studiu a jak se na české publikum těší, čtěte dále!

 

Dave, pokud se nemýlím, tak jsi v České republice nehrál od roku 2010, kdy jsi vystoupil na festivalu Pleasure Island... Co se u tebe od té doby změnilo a co je nového?

Změnilo se toho poměrně dost. Jsem velmi vytížený cestováním, hraním a novým projektem Unsubscribe, za nímž stojím já společně s Mr. Jonesem z Amsterdamu.

Dave Clarke

Můžeme s jistotou říci, že jsi starým techno bardem, který působí na taneční scéně od devadesátých let. Doba se trochu změnila a dneska jsou součástí komunikace umělců s jejich fanoušky různé sociální sítě jako Facebook nebo Twitter. Co si o těchto formách komunikace myslíš?

Twitter je super v určitých směrech a na cestách je více zábavný než Facebook, který už potřebuje více práce. Trochu zapomínám na MySpace od konce minulého roku v souvislosti s mým profilem na Facebooku, ale všeobecně jsou tyto cesty komunikace a propagace určitě fajn...

Četl jsem, že tví rodiče ti určitým způsobem napomohli k tomu, aby ses stal DJem a producentem. Řekni nám k tomu trochu více...

Nejvíc mi pomohl můj otec, který hodně rozumí technice, technologiím a zvuku, moje matka se zase zajímala o muziku, takže i z její strany tu byl určitý impulz, který mi v mé budoucí profesi hodně pomohl...

Dave Clarke
Pocházíš z Velké Británie, ale přestěhoval jsi se do Amsterdamu. Jaký byl k tomu důvod?

Byla to souhra náhod a některé věci se občas stanou. Ale můžu říct, že mne život v Amsterdamu opravdu baví...

Když bys tyto dvě země v rámci jejich hudebních scén porovnal, jaké jsou jejich rozdíly?

Británie se stala za posledních deset let daleko více komerční a to je velká, velká škoda...

Pamatuješ si ještě vůbec na svou první párty, kde jsi vystoupil?

Bylo to nejspíš v klubu Roller Disco v Brightonu, na párty mého kamaráda.

Osobně mám nespočet tvých vinylů a tracků, ať už to jsou originály nebo remixy. Který svůj počin bys označil za ten NEJ pro tebe?

Podrobně jsem svoje tracky nikdy nezkoumal, takže zvolit jeden z nich jako ten NEJ je trochu ošemetné. (smích)

Máme nějaký ten pátek od skončení hudební konference WMC v Miami, kam jezdí celá řada producentů a setkávají se zde se svými kolegy, manažery labelů a dalšími důležitými personami. Co si o téhle vyhlášené akci vlastně myslíš ty?

WMC opravdu není místo pro mě, sorry! (smích)

Dave Clarke

Již jsme zmínili tvé cestování po celém světě. Jaký byl pro tebe ten nejlepší večírek za uplynulý rok?

Užil jsem si jich celou řadu. Jedním z těch, který mi utkvěl v paměti, byl mejdan na pláži v Cannes ve Francii, ale kdybych vyzdvihl jenom tento, bylo by to hodně nefér!

Dave Clarke - I Love Techno 2012 (Exclusive) by Dave Clarke DJ Sets

Předpokládám, že toho během víkendu moc nenaspíš v rámci přejíždění a přeletů. Musíš po náročném víkendu hodně relaxovat například až do úterý, nebo v pondělí začínáš makat podobně jako ostatní smrtelníci? (smích)

Snažím se vstávat brzy už v pondělí. Řekněme kolem 8. nebo 9. hodiny a přes týden naspím o 3-4 hodiny více než o víkendu, což mi dostatečně dobije baterky a vrátí zpátky do pracovního procesu přes týden.

Pojďme se pobavit o tvé studiové práci. Je nějaká nová muzika na obzoru?

Je jí trochu víc. Pod hlavičkou Unsubscribe nám bude vycházet naše první věc na labelu Houndstooth v květnu. Další záležitostí je remix pro I am Kloot, který vyjde u značky PIAS a samozřejmě re-release na Wisdom To The Wise (Red 2) u Boysnoize Records.

V pátek se představíš opět českému publiku na akci Elektra. Tato sezona se line ve znamení techno králů. Jak se na večírek těšíš?

Vždycky se těším na to, až si u vás v České republice zahraju. Publikum bylo pokaždé skvělé!

Ptal se subgate v březnu 2013.

foto: archiv

Dave Clarke se znovu představí v České republice a to v pátek 19. dubna na dalším dílu párty Elektra na Flédě v Brně.

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016