ROZHOVOR

 

Doc Scott: Hraním mainstreamu bych vydělal víc, ale nebyl bych šťastný..."

Doc Scott by se dal bez nadsázky nazvat porodní bábou drumandbassu. Přestože patří přes 20 let k jeho úplné špičce, narozdíl od většiny kolegů průkopníků zůstal neúnavným propagátorem progresivní oblasti této hudby a jeho sety jsou vždy přehlídkou toho nejzajímavějšího, co lze zrovna v D´n´B najít. Scott McIlroy má rozhodně co říct a taky to v rozhovoru pro Techno.cz dělá. Vystoupí 30. března na pátém vydání večera Volnej Průběh Crossem společně s berlínskými Freund Der Familie a lipskými Mod.Civil.

 

Objel jsi planetu kolem dokola, na jaké místo vzpomínáš nejraději?

Třeba Havaj je nádherná...

Doc Scott

Narozdíl od dalších elektronických průkopníků jsi nepropadl mainstreamu. Nenapadne tě občas, že bys mohl mít snazší život?

Jasně, vydělal bych víc peněz, ale nebyl bych šťastný... Hraju hudbu, kterou hraju, protože ji miluju, a navíc: štěstí nelze ocenit penězi!

Za svoji kariéru jsi zažil mnoho drumandbassových vzestupů a pádů. Jaké bylo to nejlepší a naopak to nejhorší období? Jak je na tom drumandbass teď?

Je to můj subjektivní názor, ale takové to ragga období v letech 94/95 nebyl zrovna můj šálek. Naopak s láskou vzpomínám na zlaté časy kultovní klubovky Metalheadz v klubu Blue Note mezi roky 1995- 1997, to byla úžasná doba. Zrovna teď mi D´n´B přijde hodně zajímavý a vzrušující - dostává se ke mně spousta fresh a progresivních věcí...

Kdybys mohl v posledních deseti letech v hudebním průmyslu něco změnit, co by to bylo?

Zastavil bych nelegální stahování hudby...

Co ti z devadesátek chybí?

Chybí mi řezání dubplatů v Music House (kultovní místo, kde se před každým víkendem scházeli DJs a lisovali si nové skladby na víkend, pozn. red.). Nejenže tam byla skvělá možnost rozšířit si hudební obzory, ale navíc jsem se tam potkával s mnoha zajímavými lidmi.

Jaká jsou oproti té době pozitiva dneška?

Internet je rozhodně výhodou, zmenšuje náš svět.

Doc Scott

Proč jsi v poslední době přestal tvořit? Může za to rodina?

Co se týče produkce, jsem velký puntičkář. Pokud má nová skladba není lepší než ta stará, nevydám ji. Navíc nejsem producent, ale DJ, kteří sem tam tvoří. DJing mě baví víc než práce ve studiu...

Odmlčela se i tvoje značka 31 Records...

V tuto chvíli ano, ale ne nadobro. Třicetjednička se vrátí!Vídáš se občas se starou drumandbassovou partičkou? S Wax Doctorem, hochy ze Source Direct nebo Boymerangem...

Jasně, s Wax Doctorem jsem mluvil nedávno - setkáváme se rádi. Je vážně super vidět se se starými přáteli...

Je docela legrační, že díky vydání skladby "Vault" na 31 Records jsi neodmyslitelně spjat se začátkem fenoménu Pendulum... Sleduješ je i teď?

Dnes už ne, ale od první chvíle jsem věděl, že mají slibnou kariéru před sebou!

Pojďme do současnosti - kdo tedy nyní posouvá D´n´B?

Je jich dost, ale zrovna teď mi sedí Skeptical, Clarity, Ruffhouse, Om Unit, Overlook a samozřejmě stálice jako Marcus Intalex, dBridge, Calibre a tak bych mohl pokračovat.

Doc Scott

Zavěšti si trochu... Kde bude D´n´B třeba za pět let?

Kdo ví? Právě to mě na tom baví! Kdybych to věděl, byla by to nuda... Hlavní je, aby se vyvíjel a posouval, což se právě děje a proto jsem šťastný.

Jaký je tvůj vysněný line-up?

Rozhodně se do něho trefil dBridge na desátých narozeninách Exit Records! (hrají tam třeba Bad Company, dBridge, Calibre, Breakage, Marcus Intalex, sám Doc Scott, Krust, Fierce, Skeptical, Dub Phizix, Loxy a další, pozn. red.)

Jaký máš aktuálně ten NEJ track ve svém bagu?

Om Unit – "Squares"Sám jsi považován za jednoho z nejlepších DJs vůbec, ale koho máš rád ty?

To je od tebe milé. Z drumandbassu je to asi dBridge, jinak mě baví Marcel Dettman, Rolando, Dave Clarke a další techno DJs.

Co posloucháš kromě D´n´B? Třeba doma...

Všechno. Techno, elektro, klasiku, hip-hop, folk, rock, filmové soundtracky... Jsem v tomto ohledu otevřený.

Doc Scott

Mimochodem, hraješ jako velký znalec techna rovné beaty i v klubech?

Občas ano, zrovna dělám ve studiu na skladbě, která má kolem 130 BPM.

Čím se zabýváš, když ne zrovna hudbou?

Snažím se být dobrým člověkem...

DOC SCOTT : FUTURE BEATS VOLUME 11 by docscott31

Na co se od tebe můžeme těšit na VPX 05? Sáhneš i hlouběji do archivu?

Na špičkový drumandbass, dobrou taneční hudbu a nějaké ty klasiky. Doufejme, že se to lidem bude líbit - o to koneckonců vždycky jde...

Ptal se Volnej Průběh v únoru 2013.

foto: archiv

Doc Scott se představí v sobotu 30. března na akci VPX 05 v klubu Cross.

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016