RECENZE

 

Technická recenze: Native Instruments Kontrol Komplete S49

Před Vánoci jsem se dočkal a na stole mi přistála dlouho očekávaná zásilka od společnosti DISK obsahující žhavou novinku KOMPLETE Kontrol S49 a balíček virtuálních nástrojů a efektů KOMPLETE 10. Od prvního vybalení uplynul nějaký čas, během kterého jsem měl při volných chvílích možnost vyzkoušet základní funkce. Nyní se mohu prostřednictvím několika řádků podělit o své dojmy...

 

Většina uživatelů produkčních balíčků Native Instruments KOMPLETE se určitě také těšila na den, kdy tato německá firma přijde na trh s unifikovaným nástrojem - klávesovým kontrolerem, díky kterému bude mít uživatel možnost snadno a intuitivně ovládat a procházet obsah potřebných zvuků a samotných instrumentů. Jak je u Native Instruments zvykem, i zde pokračuje a volí již léty vyzkoušené pevné kartáčované materiály, lesklé panely a minimalistický design šasi. Kontroler je dodáván ve třech velikostech a obsahuje 25, 49 a 61 kláves. Mně pod rukama přistála verze nabízející 49 kvalitních polovyvážených Fatar kláves doplněných o podsvícení (Multi-color Light GuideTM) s nápovědou rozložení nástrojů na klaviatuře, které napomáhají zejména zlepšení v práci s melodiemi a celkové orientaci.

Native Instruments Kontrol Komplete S49

Ovládací prvky a jejich použití jsou na všech třech modelech totožné a nabízí osm otočných potenciometrů, každý s displejem zobrazujícím právě ovládaný parametr, sekci pro ovládání přehrávání a sekci pro procházení zvukovou knihovnou. Zadní panel kláves disponuje napájecím vstupem, USB portem, sustain a expression pedál vstupy, MIDI I/O porty a zámky Kensington portů. Jedinou věc, kterou byste stěží na těchto klávesách našli, je standardní pitch bend a modulační kolečko. Ty jsou nahrazeny dotykovými lištami, které vám umožní při změnách parametrů více experimentovat. Aplikace s KONTROL Browserem může běžet na platformách PC nebo MAC v režimu stand-alone a nebo jako plug-in. Je třeba ale poznamenat, že pro použití klávesového kontroleru musíte vlastnit balíček KOMPLETE 10, který není součástí balení. Pokud jste vlastníky starší verze KOMPLETE 9, je nutné si stáhnout nejnovější aktualizace softwaru. Pro integraci KOMPLETE Kontrol s DAW (Ableton, Cubase, Logic, atd.) a dosáhnutí jeho plné funkčnosti je potřeba udělat několik malých úprav, které jsou podrobně popsány v návodu a při instalaci jste na ně patřičně upozorněni. Při samotné instalaci jsem se nesetkal s žádnými komplikacemi a vše na mém MACu běželo při testování hladce.

Native Instruments Kontrol Komplete S49

První dojmy

Provedení šasi a ovládacích prvků je u celé řady standardem, na který jsem u již známých produktů z dílny NI zvyklý. Trochu mě překvapila vyšší hmotnost (49klávesová varianta má hmotnost 5,55 kg) a ovládání některých otočných potenciometrů, které šly ovládat více ztuha. Velkým překvapením byly Fatar klávesy, na které se hrálo velmi lehce. Rozložení všech ovládacích prvků je logické a samotné ovládání je velice příjemné a intuitivní.

KOMPLETE Browser

KOMPLETE Browser funguje jako plug-in, ale také jako samostatná jednotka, která je vhodná pro živé hraní a nabízí možnost vyhledávat napříč více než 39ti nástroji s 12.000 jedinečnými zvuky. Toto v KOMPLETE zásadně chybělo. Procházení obsahu a hledání potřebných zvuků a samotných instrumentů nebylo snad nikdy tak snadné. Vyhledávat lze jak pomocí tagů, tak podle jednotlivých pluginů a nástrojů. Pokud chcete hledat například basové samply, je tomu umožněno napříč všemi instrumenty. Při práci tak nemusíte myslet na to, že je třeba otevřít REAKTOR a v něm ještě vyhledávat další pluginy, které s ním pracují.

Native Instruments Kontrol Komplete S49

Native Map

Nativní technologie Map™ je funkcí, která automaticky mapuje všechny klíčové parametry pro každý nástroj z KOMPLETE. K tomu je určených osm otočných potenciometrů, každý s displejem zobrazujícím právě ovládaný parametr. Funkce sice ušetří čas a nemusíte mapovat každý parametr zvlášť, ale narazíte v okamžiku, kdy si potřebujete mapovat jiné parametry, než ty přednastavené. Aktuální verze to zatím neumožňuje, ale na fóru NI se tato problematika řeší a výrobce slibuje v dalších verzích nápravu.

Light Guide

Na tuto funkci jsem se těšil nejvíce a byl jsem zvědavý, jak bude fungovat. Podsvícení (Multi-color Light GuideTM) s nápovědou rozložení nástrojů na klaviatuře, napomáhající zejména zlepšení v práci s melodiemi a celkové orientaci, funguje bezvadně. Na klávesách tak máte možnost navolit si stupnice, akordy a arpeggia. V režimu Scale barevná nápověda ukazuje, na které klávesy hrát, či nikoli, a je zde možnost deaktivovat všechny "nevhodné" klávesy. Určitě znáte tuto funkci z DAW, ale v tomto případě je zde přidanou hodnotou již zmíněná barevná nápověda. Lze také přepínat režim Chord a určovat tak různé akordy a jejich variace pomocí světelné nápovědy.

Native Instruments Kontrol Komplete S49
Méně zkušeným hráčům to jistě pomůže v pochopení základů hry na klavír a zkušenějším umožní objevit nové možnosti a zajímavé kombinace akordů. Bohužel i zde jsem našel jeden nedostatek, který se  projevuje při zapisování MIDI stopy do DAW. Při hraní s funkcí Scale, kdy mačkáte pouze jednu z kláves, ale ve skutečnosti hrajete akord, se nezapisuje celé notové spektrum, ale jen používaná klávesa. I v tomto případě pevně věřím, že tento nedostatek bude postupně vyladěn.

Barevné podsvícení slouží také jako užitečné vodítko pro nástroje sady Battery nebo Kontakt, které se vyznačují více nástroji v konfiguraci rozdělené po klávesnici. Světelná nápověda vám tak umožní lépe se zorientovat v rozmístění jednotlivých nástrojů či samplů. Arpeggiator modul je plně programovatelný a umožňuje tvarovat a vytvářet dynamický a expresivní zvuk pomocí osmi parametrů. Je opravdu zábavné užívat si hry i složitějších akordů za použití funkcí scale a barevné nápovědy a vytvářet tak zajímavé kombinace. Přestože software, jako je Ableton, nabízí také tyto funkce (stupnice, akordy a arp), snadnost přístupu a ovládání přímo z kontroleru činí z S49 opravdu zábavný a lehce ovladatelný nástroj.

Native Instruments Kontrol Komplete S49

Při použití konceptu KOMPLETE KONTROL existuje určitě mnoho dalších triků a postupů, jak využít všech funkcí, minimálně jsem však během mého testování zjistil, že usnadní uživateli ovládání softwarových balíčků a umožní více kouzlit při samotné produkce hudby. Osobně jsem u tohoto konceptu mile překvapen a i přesto, že se zde najdou malé nedostatky, pevně věřím, že při dalších aktualizacích přijde výrobce s vylepšením a rodina KOMPLETE produktů se bude dále rozrůstat.

Více o tomto produktu na oficiálním webu výrobce: Native Instruments.

Da Moon

foto: archiv

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016