RECENZE

 

Hudební recenze: Kubatko - Krasohled

Recenze nového alba jednočlenného projektu Kubatko se mi psala snadno, lehce a radostně, ostatně takové je album samo. Nejprve pár slov k samotnému autorovi... Je velmi aktivním producentem, za což si vysloužil cenu Anděl za album Vduchoplavec v kategorii Elektronická hudba v roce 2010. O své tvorbě říká, že se rád nechá inspirovat hudbou, která ho obklopuje, emocemi, náladou a čerpá  nápady z rozličných hudebních žánrů tak, aby vytvořil přesně to, co má rád.

 
Na úvod je třeba říci, že název alba Krasohled byl zvolen velmi dobře. Kompozice zvuků, melodií, hlasů, tónů a rytmů získává v každé skladbě barevné tvary, které jakoby se před očima měnily ve snové obrazce. A album samo je krásné, melodické a zároveň taneční. Místy jsem si, kdo ví proč, vzpomněla na Šeptej. :) V úvodním "Černém světle" s vokály Markéty Foukalové je nostalgicky spojena jemná melodie, která vám zní v mysli ještě hodiny po poslechu, se smutným hlasem, zpívajícím o cestě za černým světlem. To vše chvílemi doplňuje zlámaný, chvílemi výrazný rovný beat. Výsledný dojem je neuchopitelný, příjemný...

Druhá skladba "Silent Waters" začíná ozvěnou kroků, chlapecký vokál Ondřeje Kopičky je hravý, stejně jako tóny, které track utváří. Všudypřítomná melodie s rozdílnou intenzitou je opět velmi efektní. Super! Následuje "Downhill", což je čistě hudební počin bez vokálu, nicméně o to více si vychutnáte různé zvukové polohy, harmonie střídá disharmonické pasáže, vše k sobě ladí, neruší, a ani trochu nenudí. Další dílko "Turbulence" s vokálem a textem Ondřeje Pečinky zpívá o Kubovi a Hance, je to opět hravá a nevážná věc, co uteče jako voda. Aby nám v dalším tracku "Morning Star Lili" zašeptala Aki Tomita pár slov, a uvedla mne tak do rozpaků, kdy si nejsem jistá, jestli mne více okouzlila naivně jednoduchá melodie, zvuky piána nebo úžasný hlas zpěvačky. "Smaž" s hlasem Ondřeje Kopičky a textem Tomáše Belka, je celkem halucinogenní záležitost, rychlá, taneční a opět neuvěřitelně zábavná. Stejně jako další věc "Climb", kde namísto zpěvu na sebe strhává pozornost efekt "zaseknutého CD", který v pravidelných intervalech rozhodí celou kompozici, aby se za setinu vteřiny vše odvíjelo dál. "Krátká báseň", v níž zpívá Zeurítia, nás opět vtáhne do snových světů jak obsahem textu, tak hlavně zvláštním hlasem zpěvačky, jež se představila již na albu Vzduchoplavec...

Kubatko

Skladba působí jako krátké intermezzo před Šampónovo "Už nejsme nic", opět místy rozlámanou avšak neskutečně taneční zpovědí naléhavě znějícího hlasu. Na konci alba je Kubatkův remix skladby "Druhá strana", kterou doporučuji vyslechnout několikrát. Je v některých pasážích poměrně disharmonická a nepochopitelná, přesto však úžasná a vokál nezapomenutelný.

Kubatko

Z výše napsaného je jistě patrné, že se mi album líbí... Ano, líbí! Abych řekla pravdu, Kubatka jsem do této chvíle příliš neznala. Pokud se ovšem nepočítá návštěva jednoho krásného odpoledne na Živé ulici v Plzni, kde mne zaujal skromný DJ, který neohroženě bavil různorodé publikum svým jemně tanečním setem. A hlavně velmi bavil mě. Z poslechu jeho alba mi bylo jasné, že jde o talentovaného kluka, který ví, co chce, ví co dělá a užívá si to. A podle mého názoru vytvořil skvělé album. Jde o příjemné spojení několika osobností, album plní svůj účel, je zábavné, na nic si nehraje a hudební podtext každé ze skladeb je opravdu plný variací jako Krasohled. Kubatko tímto svůj třetí autorský počin oblékl do barev a tvarů, které zaujmou, hladí, dojímají a hlavně baví. Stejně jako se, dle slov autora, bavili všichni ti, díky nimž Krasohled spatřil světlo světa, ve chvíli, kdy toto album vznikalo. Je to slyšet.

interpret / album: Kubatko / Krasohled
label: Beyond Belief
URL: www.kubatko.info
styl: house, pop, downtempo

Markéta Foukalová – zpívá "Černý světlo" a "Druhá Strana"

Ondřej Kopička – "Silent Waters" a "Smaž"

Ondřej Pečenka – "Turbulence"

Primula – "Morning Star Lily"

Aki Tomita – text a zpěv "Morning Star Lily"

Zeurítia – "Krátká báseň"

Šampon – "Už nejsme nic"

Tomáš Belko – text "Černý Světlo", "Krátká Báseň", "Smaž" a "Druhá Strana"

Obal: Rudolf Matějček


Hodnocení: 90%

–kat-

foto: cray + archiv

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016