RECENZE

 

Komiksová recenze: Kick-Ass: Nářez

Už samotná obálka avizuje, že tento komiks obsahuje násilí, sprostá slova a jiné fajn věci, takže je do osmnácti let přístupný pouze na vlastní riziko. Rozšiřme tedy varování i pro recenzní účely, jelikož by byla škoda si na ukázku pár pasáží neodcitovat. Kick-Ass je zkrátka nářez, tak proč to tajit.

 
„Vzpomínáte si na ty kretény, o kterých jsem říkal, že si mě vzali za vzor? Na ty, co se na svejch MySpace stránkách převlíkali do kostýmů a paktovali se v imaginárních supertýmech? No, tak jeden z nich to vzal ve velkym stylu a začal mě teda fakt solidně srát.“

Kdo v kinech viděl nejnovější snímek režiséra Matthew Vaughna, měl by mít dost konkrétní představu o tom, jaký asi tak může být komiks, podle něhož film vzniknul. Malá holčička, co z lidských protivníků vytváří těžko složitelné puzzle? Vulgární slovník, v němž se fuckuje bez následných ruměnců na tváři? Hromady originálních nápadů a nekorektních fórků v chytrém obalu s přesahem? Jasnačka, ale komiks nabízí krom všech těchto nadmíru příjemných radostí ještě o něco pochmurnější ladění kompletního příběhu.

„Obě nohy zlomený, přeražená páteř a hadry jak ňákej úchylák. Táta mě zabije.“Jelikož by zmínka o konkrétních rozdílech znamenala předčasnou destrukci několika překvápek, bude muset vystačit nastolení dějové linie, které avizuje pár změn ve vyprávěcí struktuře. S hlavním hrdinou Davem Lizewskim se setkáváme ve chvíli, kdy má k varlatům přicvaknuté elektrody a dle všeho se mu to příliš nelíbí. Když se převlékáte za superhrdinu a při té příležitosti se shodou náhod dostanete do křížku s drogovými dealery, je celkem logické, že mafiánům radost neuděláte. Teď už to ví i Dave, ale původně měl v plánu úplně jiné věci. V civilním životě to byl klasický mamlas, který měl u holek asi takový úspěch jako akné. Miloval komiksy, a tak celkem rychle začal operovat s myšlenkou, jaké by to bylo navléct si superhrdinský trikot a potírat zločin. Dle prvních zkušeností hrdinské činy opravdu hodně bolí, ale Dave se nenechal odradit.

„Co uděláme, když na nás feťák vytáhne pětačtyřicítku?“
„Bodneme ho do koulí?“
„Šikovná holčička.“Scénárista Kick-Ass Mark Millar vytvořil vpravdě excelentní postmoderní dílko. Že umí perfektně pracovat s komiksovým médiem dokázal i v u nás vydaném Wanted: Mrtvý nebo živý. V Kick-Ass proto zaujme především spojení superhrdinského (tedy komiksového) světa se světem reálným. Dave se kupříkladu stane slavným díky Youtube a MySpace, což jsou sice celkem banální maličkosti, ale jsou to přesně ty detaily, které dění přidávají na důvěryhodnosti. Nezůstalo samozřejmě pouze u dvou populárních serverů, Millar přidal popkulturních odkazů mnohem více, díky čemuž je Kick-Ass hrozně vtipný, osvěžující a značně důmyslný.

„Dobrá práce, Zabijačko.“
„Zase jsme to zvládli, Taťuldo.“Ono je totiž strašně snadné vidět v Kick-Ass jen hrubozrnný jazyk a brutální násilí jako laciný prostředek pro uspokojení teenagerů. Jenže všechny prvky v rámci drsného celku vychytrale spolupracují. Millar se šťourá v komiksových klišé a obrací je naruby, drze uvažuje nad podstatou superhrdinů a k tomu rýpe do naší populace, protože většina lidí nasadí klapky na oči, když se poblíž odehrává nějaká sviňárna.

„Odkud víte, kde bydlím?“
„Kámo, k Batmanovi máš daleko. Prostě jsme tě sledovali až do bytu.“

Kick-Ass je zkrátka zábavou univerzální. Pakliže vám je po chuti hledání poselství, nebudete s tím mít problémy a určitě si podnětné informace sociálního charakteru najdete. Pokud se chcete jen nechat bavit svižným příběhem, který vyváženě kooperuje s kresbou, vzhůru do toho. A kdo chce čistě a jednoduše pořádný nářez, dostane ho v úhledném balení.

Kick-Ass: Nářez
Scénář: Mark Millar
Kresba: John Romita Jr.
Překlad: Darek Šmíd
Nakladatelství: Crew
Počet stran: 196
Cena: 429,- Kč
Info: www.crew.cz

Napsal: Martin Čuřík
 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016