PARTYINFO

 

SPECTACULARE_11: LOSCIL & LAWRENCE ENGLISH + WILL SAMSON

Datum konání:
23.02.2024 - pátek
Místo konání:
Praha - kostel sv. Šimona a Judy
Live:
Loscil & Lawrence English, Will Samson
Info:
http://www.facebook.com...
Popis:

start: 19:30, vstup: předprodej: GoOut.net

 
 
Festival Spectaculare má kompletní program 11. ročníku
Loscil a Lawrence English zahájí festival Spectaculare

Úvodní večer jedenáctého ročníku festivalu Spectaculare obstarají 23. února ambientní hudebníci Loscil a Lawrence English, kteří v Kostele sv. Šimona a Judy představí svůj společný projekt Colours of Air. V něm využili zvuků více než sto let starých kostelních varhan a meditují nad vztahem barev a zvuku. Dvojici doplní Will Samson, který své éterické ambientní kompozice doplňuje snovým vokálem. Pro příležitost zahájení festivalu umocní barokní prostory kostela site-specific laser show. Festival Spectaculare poběží po celé Praze až do začátku dubna.

 

Kanadský hudebník Scott Morgan aka Loscil patří k důležitým postavám experimentální elektroniky už od konce devadesátých let. Vydává na prestižních značkách Kranky a Ghostly International, spolupracoval třeba s Rjúčim Sakamotem, ale také roky bubnoval v indierockové skupině Destroyer. V projektu Colours of Air se potkal s Lawrencem Englishem, dalším klasikem ambientu a zakladatelem kultovního vydavatelství Room40. English před pár lety objevil v muzeu ve svém rodném Brisbane sto třicet let staré varhany, jejichž unikátní zvuk už využil na několika předchozích deskách. Na desce "Colours of Air" z února 2023 je s Loscilem proměnil ve zdroj zvuků evokujících zvláštní tlumenou majestátnost přírodních jevů. 

Spectaculare


Spolupráce Loscila a Englishe vznikla ze společné fascinace přírodními zvuky i z konverzace nad "barvou hudby" a každá z osmi skladeb nese jméno jednoho odstínu z barevného spektra, který dvojici inspiroval k volným hudebním asociacím. A tak zatímco "Yellow" nabízí něžnou taneční melodii, "Black" ponoří posluchače do ponuré zvukové lávy a závěrečná "Magenta" ho zavede do zlověstně zuřící bouře. Repetitivnost motivů a neúprosné držené tóny "Colours of Air" vtahují posluchače do magického zvukového vesmíru, v němž se podle Lawrence Englishe zrcadlí: "to, co leží za naším pochopením – ptačí volání, pláč zvířete, šepot hory, kterou olizuje vítr - věci, z nichž se rodí naše mytologie."

Spectaculare


Projekt Colours of Air doplní na otvíracím koncertě Spectaculare oxfordský hudebník Will Samson. Na hudební scéně se pohybuje už více než dekádu a ve své diskografii střídá jemné folkové písničkářství s výlety do downtempa nebo ambientu. Desky jako "Ground Luminosity" nebo "Welcome Oxygen" vydané na francouzském labelu Talitres by se daly zařadit do žánru indietronica, letošní nahrávka "Harp Swells" pro 12k je ale už čistě ambientní. Do meditativních ploch se přece jen občas ozve kytara a na několika místech i jeho hlas. "Samson natočil nádherné album, které dodává další vrstvu už beztak pozoruhodnému umělci," napsal o desce hudební portál CLASH.

Spectaculare


Varhaní kompozice Colours of Air a jemný ambient Willa Samsona odstartují 23. února jedenáctý ročník přehlídky Spectaculare, která do Prahy přináší přísně kurátorovaný výběr pozoruhodných umělců a umělkyň pohybujících se na průsečíku současné elektroniky, avantgardy, jazzu a ambientu. Program festivalu konajícího se v únoru a především březnu uvítá také třeba skupinu Mammal Hands - 21. března.


FB event

vstupenky 

https://www.spectaculare.cz/

https://loscil.ca/

https://www.lawrenceenglish.com/

https://www.willsamson.co.uk/

 

Flyer

 
flyer
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016