PARTYINFO

 

MLADÍ LADÍ FEST 2023

Datum konání:
28.10.2023 - sobota
Místo konání:
Praha - Holešovická tržnice
DJs:
Aid Kid
Live:
Alfa Mist, Acid Arab, MonoNeon, Yarah Bravo, Noah Slee, Echt!, Maria Chiara Argirò, Metastavy
Info:
http://www.mladiladijazz.cz...
Popis:

start: 16:00, vstup: předprodej: www.GoOut.net

 
 
Mladí ladí jazz oslaví 15. narozeniny ve velkém stylu

Alfa Mist, Acid Arab, MonoNeon, Yarah Bravo, Aid Kid a řada dalších vystoupí již příští sobotu 28. října v Holešovické tržnici v Praze na stylové oslově 15. narozenin Mladí ladí jazz. Jednodenní indoor festival s názvem Mladí ladí FEST zve na pestrý mix jazzu, elektroniky, hip hopu, R´n´B a dalších žánrů. Na třech scénách v industriálních halách tržnice se během dne vystřídá britský multiinstrumentalista a producent Alfa Mist, americký baskytarista a držitel Grammy MonoNeon, francouzsko-alžírští Acid Arab kombinující elektronickou hudbu s tradiční arabskou kulturou, rapující songwriterka Yarah Bravo či pianistka a skladatelka Maria Chiara Argirò. V line-upu dále najdeme novozélandského zpěváka a producenta Noaha Slee, skladatele, producenta a DJ Aid Kida s klavíristou Tomášem Sýkorou, progresivní bruselský kvartet ECHT!, slovenský drum'n'bass projekt Meowlau X Val nebo českou formaci Metastavy. "Od prvního ročníku festivalu Mladí ladí jazz bylo naší snahou představovat a objevovat nejaktuálnější mladé umělce, kteří se pohybují v jazzových vodách, ale zároveň jsou ve své tvorbě otevřeni dalším hudebním žánrům. Jazz od svého zrození prošel mnoha vývojovými etapami a je fascinující sledovat, jak ve 21. století absorbuje například hip hop nebo elektroniku," vysvětluje Jan Gregar, ředitel festivalu Mladí ladí jazz.

 

Prostory s nezaměnitelným geniem loci poskytnou rozsáhlé indoorové akci nejen patřičné zázemí včetně možnosti bohaté nabídky občerstvení, ale podtrhnou i neopakovatelnou festivalovou atmosféru. Hlavním scénám budou patřit haly 13 a 17, o jejichž unikátní scénografii a světelný design se postarají Jan Slanina, Jan Poš a Andrej Kontra. Nechybí ani doprovodný program. Festivalovému publiku bude otevřena výstava Elektrosalon prezentující tvorbu autorů, kteří začínali jako takzvaní visual makers, a doplní ji speciální hudební sety Tomáše Sýkory & Aid Kida, zpěvačky Ashley Abrman a Marie Chiary Argiro. Dále jsou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky depozitáře The Chemistry Gallery sídlící rovněž v Holešovické tržnici v hale 40. Ve festivalové zóně si mohou návštěvníci příští sobotu zakoupit oficiální merch festivalu, nechat si vyšít festivalové logo či jiné nášivky na své oblečení nebo na oblečení z vedlejšího second hand stánku. Na dalších stáncích pak bude k dispozici sortiment českých designerů, například oblečení nebo šperky. Areál se otevře ve 14:30. Více informací je k dispozici na www.mladiladijazz.cz. Aktuální cena vstupenek je 1.400,- Kč a se slevou do 26 let za 1.200,- Kč. Předprodej probíhá v síti GoOut.

Alfa Mist


Na oslavu 15. narozenin Mladí ladí jazz se do Prahy chystá jeden z nejvýraznějších britských hudebníků Alfa Mist, který spojuje melancholicky nadýchaný jazz s alternativním hip-hopem a soulem. Vedle vlastní tvorby se věnuje produkci pro umělce, jako je rapper Loyle Carner, komponování neoklasických děl pro London Contemporary Orchestra či předělávkám skladeb islandského autora Ólafura Arnaldse. Do Prahy Alfa Mist přiveze nové album "Variables", které vydal v dubnu.

MonoNeon


Americký baskytarista Dywane Thomas Jr. aka MonoNeon je nepřehlédnutelný svou výstřední image a nepřeslechnutelný hudbou, pro kterou kritici vymysleli označení avant-funk. Rodák z Memphisu a jeden z posledních spolupracovníků Prince má cenu Grammy za účast na albu "King’s Disease" rappera Nase a sám Flea z Red Hot Chili Peppers ho označil za nejlepšího z baskytaristů. Na jednom z jeho posledních singlů pojmenovaném "Quilted!" hostoval i král funku George Clinton. Na jaře se přihlásil s našláplým albem "Jelly Belly Dirty Somebody".

Acid Arab


Acid Arab vznikli před deseti lety v prostředí pařížského transkulturního kotle. Francouzsko-alžírskou skupinu tvoří Pierre-Yves Casanova, Nicolas Borne, Hervé Carvalho, Guido Minisky a Kenzi Bourras. Jejich směs západní elektronické muziky a orientálních zvuků a vokálů již okouzlila publikum ve více než padesáti zemích čtyř kontinentů. Po vydání několika EP na labelu Versatile podepsali Acid Arab smlouvu s Crammed Discs a v roce 2016 vydali debutové album "Musique de France" následované albem "Jdid" z roku 2019. Na festivalu Mladí ladí FEST představí své letošní třetí album "٣ (Trois)".


Zpěvačka Yarah Bravo má chilsko-brazilské kořeny a je často přirovnávána ke zpěvačce Erykah Badu. Než se vydala na sólovou dráhu, působila v hudebním projektu One Self vydávajícím na prestižní značce Ninja Tune. Ve své tvorbě kříží R´n´B s hip-hopem a za sebou má spolupráci s tak zvučnými jmény jako Manu Chao, De La Soul, nebo Grandmaster Flash.

Maria Chiara


Na hudbě Theloniouse Monka, Milese Davise, Herbieho Hancocka i Björk vyrostla pianistka a skladatelka Maria Chiara Argirò, rodačka z Říma, jež dnes působí na londýnské scéně. Její hudba představuje křehký svět utkaný z hlasu, samplů, zvuku syntezátorů a tepu elektroniky.

Noah Slee


Všestranný novozélandský talent Noah Slee je nejen hudebníkem a skladatelem, ale také producentem a režisérem. Jeho hudba překračuje nejrůznější žánrové hranice, míchá tradiční soulové vlivy s elektronikou, do kterých začleňuje prvky od future beatů po progresivní R´n´B. Od roku 2015, kdy se přestěhoval z Aucklandu do Berlína, spolupracoval s umělci jako Jordan Rakei a Shiloh Dynasty. Jeho tvorba byla představena na platformách jako Colors Show, Rhythm Section a nejnověji také na albu "Transmissions From Total Refreshment Centre" vydaném u Blue Note Records.

Aid Kid


Za pseudonymem Aid Kid se skrývá muzikant, producent a DJ Ondra Mikula. Své live sety staví na improvizaci vlastních tracků, ve kterých kombinuje emotivní beaty a gradující struktury. V dubnu 2015 vydal Aid Kid ve vlastní režii eponymní debutové album, které získalo cenu Vinyla v kategorii Objev roku. V současné době působí jako kytarista v kapele Děti mezi reprákama a je součástí tvůrčího jádra kapely Zvíře jménem Podzim. Věnuje se i scénické a filmové hudbě a společně se skladatelem a producentem Pjonim je držitelem Českého lva za hudbu k filmu Arvéd. Na Mladí ladí FEST vystoupí s originálním DJ setem.

Aid Kid


Jazzový klavírista a skladatel Tomáš Sýkora přichází s novým autorským albem a zvukovým konceptem, v němž tradiční formu jazzového tria obohatil o elektronickou složku. Přizval výrazného a zkušeného producenta a hudebníka Aid Kida a společně vytvořili dynamickou fúzi jazzu a elektronické hudby ve zvukově strhujícím tvaru, který se velmi dobře osvědčil i koncertně. V hale H40 vystoupí v komorní sestavě - duu s Aid Kidem. Jejich set bude částečně improvizovaný, ale zahrají i skladby ze společné desky "Alchemy".

ECHT!


Čtveřice ECHT! známá svými výbušnými vystoupeními inspirovanými formátem DJských setů si ve světě orientovaném na technologie razí vlastní cestu. Echt znamená v bruselském dialektu "vrai de vrai" - "pravdivý" nebo "skutečný" a jasně napovídá, že ačkoliv se kapela ve své tvorbě prodírá vlivy trapu, psychedelic groovu, jazzu či hip-hopu, využívá jen konvenčních hudebních nástrojů. Ostatně, všichni muzikanti mají kořeny v klasickém jazzovém vzdělání. V květnu ECHT! zčeřili hudební vody s novinkou s názvem "Sink-Along".

Metastavy


Domácí scénu na festivalu Mladí ladí FEST ještě zastoupí Metastavy, skupina čtyř hudebníků ze tří různých zemí, kteří se potkali v Praze. V původním složení se zvukovou umělkyní Ursulou Sereghy vydali album "Až vyrostu" nominované na cenu Vinyla. Hravou kombinaci neosoulu a hip-hopu s popovým nádechem doplňují jemné texty, v nichž se i svetr může stát metaforou.

Meowlau X Val je projekt mísící drum'n'bass a pop, který se na slovenské scéně etabloval díky debutovému EP "Nevermind". Ženské duo Meowlau (Laura Jašková) a Val (Valentna Vlková) naživo doplní bubeník a Martin Miklis. Jejich hudba, která si vysloužila označení jako energická a upřímná, je plná silné atmosféry a v kombinaci s energickými beaty a anglickými texty vtahuje posluchače do děje a činí z nich nejpodstatnější součást celku.

Ashley Abrman přináší neobvyklou fúzi jazzu, hip-hopu, rapu, gospelu a soulu. Vystupuje s projekty jako The High Corporation, Metastavy, Zorba že já Buddha a dalšími. Při jejím sólovém vystoupení představí nově vydaný singl "Visitor", na kterém se podíleli Petr Kalfus a Igor Ochepovsky, a také nové písně z připravovaného debutového EP "T/ruthless B/orders", které produkoval Jen Hovorka.

Holešovická tržnice, jež nyní prochází zásadní revitalizací a proměňuje se v místo s významným kulturním přesahem, je mimořádně inspirativní i pro scénografy a designéry festivalu, mezi nimiž jsou výrazné osobnosti nastupující generace. Za proměnou prostor pro festival Mladí ladí FEST stojí čtveřice umělců. Marek Šilpoch je vizuální umělec a milovník světla, který ve svých velkoformátových objektech využívá své záliby ve skle a recyklaci a reinkarnaci starých svítidel. Známou postavou na poli současného světelného umění je i Jan Slanina zabývající se tvorbou světelných instalací, videa a zvuku. Jan Poš a Andrej Kontra zase stojí za projektem gigantických klimatických hodin, které loni v prosinci instalovali poblíž Pražského metronomu na Letné. Všichni zmínění umělci tvoří samostatně i v rámci týmu platformy H40, který se podílel například na letošním Pražském Quadriennale, největším světovém festivalu zaměřeném na scénografii a divadelní design. V rámci doprovodného programu bude k dispozici také prohlídka depozitáře The Chemistry Gallery sídlící v H40 s jejím zakladatelem Petrem Hájkem.

Festival Mladí ladí jazz už patnáct let nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům. Sází na aktuální objevy mezinárodní scény a nezapomíná ani na domácí kapely a interprety. Každoročně vyhlašuje soutěž pro nové hudební projekty Jazzfruit a každý měsíc pořádá v klubu Jazz Dock koncert mladých hudebníků. Pravidelně 30. dubna slaví na Karlově náměstí mezinárodní den jazzu akcí s názvem Mladí ladí jazz Open Air a ve spolupráci se spoludržitelem Grammy Oranem Etkinem pořádá sérii interaktivních koncertů Mladí ladí dětem. Podílí se také na vzdělávání ve školách s projektem Timbalooloo do škol nebo organizuje workshopy pro rodiče s dětmi či pedagogy. Jeho pořadatelem je organizace Nerudný fest, která pravidelně pořádá Koncert pro budoucnost a festivaly Praha žije hudbou a Student fest.

Více informací:

web

Facebook

Instagram

YouTube

Spotify

 

Za podpory: Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury České republiky, MČ Praha 7

Mediální partneři: Český rozhlas Vltava, Radio 1, Full Moon, Headliner, Jazzport, Český rozhlas Jazz

Ve spolupráci: Holešovická tržnice, H40, The Chemistry Gallery

Mladí ladí FEST je součástí: Europe Jazz Network, International Jazz Day, EFFE, Take a Stand

 

foto: Guillaume Durand, Stefan Vasilev, Richard Hodonický, Kay Ibrahim a archiv

 
Mladí ladí FEST má kompletní sestavu účinkujících Říjnový Mladí ladí FEST oznámil další jména Mladí ladí FEST přiveze hvězdy světové experimentální scény

Flyer

 
flyer
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016