CLANEK

 

Festivaly ve Střední Evropě I.

V dalším dílu naší encyklopedie se Mirek zaměřil na scénu nám blízkou, totiž středoevropskou. Podíváme se tedy na vyhlášenou švýcarskou Street Parade či do Montreux, na maďarský Sziget a Balaton Sound, ale třeba i do Rakouska na Gazometr.

 

Švýcarsko

Montreux

Nejstarší dosud pořádaný jazzový festival a zároveň jeden z největších hudebních festivalů na světě! Koná se každoročně už 42 let ve Švýcarsku. Festival se původně konal ve starém Montreux kasinu, ale už mnoho let ho najdete na březích řeky Lakea u Ženevy. Montreux leží na severním břehu Ženevského jezera v kantonu Vaud. K místním zajímavostem patří socha bývalého zpěváka britské skupiny Queen Freddie Mercuryho.

Nejznámější švýcarský hudební festival založil v roce 1967 Claude Nobs. První Montreux jazzový festival trval tři dny a představoval v té době největší jazzové hvězdy jako Keith Jarrett, Bill Evans, Nina Simone, Jan Garbarek, a Ella Fitzgeraldová. Montreux kasino shořelo v prosinci 1971 během vystoupení Franka Zappy (příběh popisuje píseň “Kouř na vodě” od Deep Purple). Poté se festival konal v jiných sálech, než se mohl vrátit do přestavěného nového kasina v roce 1975.

Expanze začala v 80. letech a pokračovala v devadesátých letech. Množství návštěvníků se zvedlo ze 75 000 v roce 1980 na 120 000 v roce 1994. V roce 1986 festival slavil velké 20. výročí, plakát s Milesem Davisem, navržený Andy Warholem a Keithem Haringem, měl velký úspěch. Festival pokračoval v růstu a v roce 1993 se stěhoval do většího Convention centra. Od roku 1995 festival zabíral plochu Convention centrum i kasina. V roce 1999 festival vidělo více než 220 000 návštěvníků. V roce 2006 navštívilo Montreux během 16 dnů až 230 000 lidí, měl 16 scén a rozpočet 19 milionů franků.

Původně to byl čistě jazzový festival, ale později zde vystupovaly i hvězdy rocku, popu, blues a taneční hudby např: Chemical Brothers, Sting, Eric Clapton, David Miles, B.B.King, Mike Oldfield, Phil Collins, Alanis Morissette, David Bowie a mnoho dalších, kteří psali hudební historii. Oblíbený Santana poprvé vystupoval v roce 1970 a Van Morrison hrál v roce 1974. Montreux má zahrnovat hudbu ze všech kontinentů (s důrazem na hudbu Brazílie).

Rok 2007 probíhal ve dnech 6.7. - 21.7.. Festival odstartovali ve Stravinski Hall – Live The Chemical Brothers a v neuvěřitelně pestré nabídce následujících dní vystoupili také Placebo, Beastie Boys, Faithless, Unkle, Tori Amos, Pet Shop Boys, Seal, Laurent Garnier... Hrálo se v na zajímavých místech Auditorium Stravinski, Miles Davis Hall, na lodích a ve vlacích, na promenádách a v kavárnách Montreux. Ceny vstupenek na koncerty a párty jsou rozděleny do kategorií A až C a pohybují se v rozmezí 112 až 32 €.

www.montreuxjazz.com


Street Parade

První street party se konala v roce 1992 a účastnilo se jí 1500 osob. Za posledních deset let se rozrostla a stala se druhou největší akcí pod širým nebem v ulicích Evropy. Street Parade se koná v Curichu a jedná se o obdobu párty Love Parade, tedy párty probíhající v ulicích města. Erbovní hesla Street parade jsou láska, svoboda, tolerance a v roce 2007 se přidalo motto - respekt. Rozkládá se na břehu krásného curyšského jezera (nádherné panorama doplňují Alpy).

Video: Street Parade 2007

Nejunikátnějším místem Street Parade je most Quaibruecke přes řeku Limmat, z nějž je krásný výhled na věže Grossmuenster, Fraumuenster a St. Peter´s Kirche. Během večera, kdy počet účastníků párty kulminuje, není snadné skrz dav na mostě projít. Na nábřeží fungují každoročně sprchy, ale partypeople se koupou i v samotném jezeře, na kterém kotví luxusní jachty a parníky. Nábřeží je krásné samo o sobě a je doplněno alejí a lavičkami. Nachází se zde i obří ruské kolo. Slavnost nekončí po ukončení street parade ve 22 hodin. Mnoho klubů ve městě hraje techno hudbu po celý víkend. Skupina deseti barů a klubů v Curychu nabídne veřejnosti zadarmo vodu, ochranu uší a kondomy jako součást nové kampaně "Za bezpečnější mejdany".

V minulém roce se konal 16. díl populární Street parade. 11.8.2007 se do Curichu sjelo
téměř milion fanoušků taneční muziky. Třicet dva "love mobiles" (kamiónů) projelo ulicemi Curychu a hrály hlasitou elektronickou hudbu. Posádkou "love mobiles" byly skupiny z Ruska, z Portugalska, z Holandska, z Itálie, z Belgie, ze Švýcarska i z Německa. Kromě exotických rytmů umožňovala street parade divákům také poprvé konzumovat alkohol. Provizorní bary po trase street parade dostaly povolení prodávat účastníkům i divákům pivo. Během srpnového víkendu se v Curychu ve spojení se Street Parade uskutečnilo více než 100 různých párty. Tou hlavní byla samozřejmě samotná triumfální jízda 25 kamionů, která každoročně začíná na Utoquai a končí na Hafendamm Enge.

Vystupovali 2007 : Paul van Dyk, Markus Schulz, Sander van Doorn (NL), DJ Andrew (CH), Richie Hawtin b2b Magda, Showtek (NL)…

Můžeme se těšit na Street parade 9.8.2008 s tématem Friendship, vstup je zdarma!

www.streetparade.ch


Energy

Po Street parade se pokračuje v tančení! Párty se koná 9. srpna na Hallenstadion v Curychu a je rozdělena na dvě pódia. Hlavními vystupujícími budou tranceový král Paul van Dyk, miláček houseového publika David Guetta a německý borec Sven Väth. Podtitulem noční Energy bude Step Into The Arena. Dále line-up doplňují živě vystupující Ital Giuseppe Ottaviani, Grant, nesmírně talentovaný Dave202, legendární Mind-X a party bude mít také svoji drsnou stage. Ovládnou ji Rotterdam Terror Corps Live, Neophyte Live, The Stunned Guys, Headbanger, Endymion, Activator, Zatox, Davide Sonar a další.

Vstupenka stojí 74,55 CHF, což je v přepočtu přibližně 1.150 Kč.


Maďarsko

Balaton Sound

Báječný festival, rozpínající se na břehu obřího Balatonského jezera, které je vzdáleno od Budapešti asi 70km. Balaton je z Brna pro fanoušky festivalů celkem blízko - asi 400km. Když to spojíte s krásnou dovolenou, poznáte spoustu hezkých věcí, hezkou krajinu a příjemnou atmosféru. Festival se konal poprvé minulý rok, ale je velice pestrý a trvá čtyři dny.

Loňský ročník se musel poprat se silnou konkurencí. Ale organizátoři to zvládli, pozvali na speciální vystoupení legendárních Beastie Boys a k tomu velkou spoustu slavných jmen: Basement Jaxx, Tiga, Junkie XL, Roger Sanchez, Ferry Corsten, Adam Freeland, Client, Eric Prydz, Dj Storm, Anima Sound System...

Video: Beastie Boys - Sabotage live @ Balaton Sound

Letos se festival konal 10. - 13.7.2008 a na svůj druhý ročník si pozval velkou hvězdu - anglického Dje a producenta Normana Cooka aka FatBoy Slima. Na poli živých vystoupení se představila britská trip-hopová sestava, kterou založili v roce 1988 Robert Del Naja, Grantley Marshall a Andrew Vowles - Massive Attack. Příznivci hip-hopu si jistě přišli na své při koncertu kubánského tria Orishas ve složení Ruzzo Medina, Yotuel Romero, Roldan Gonzalez. Tito rapeři původem z Havany za svou kariéru stihli prodat více než 750.00 desek a obdržet dvě Grammy. Na další stagei vystoupily lahůdky v podobě elektra - dvě německá dua Booka Shade a M.A.N.D.Y..

Dále hrál Armin van Buuren, oceněný anketou britského Djmagu jako DJ roku 2007. Anglický dnb DJ a producent LTJ Bukem s MC Conradem. Hype, který začínal jako DJ v londýnských pirátských rozhlasových stanicích a byl oceněn jako Nejlepší mužský DJ a jako Nejlepší rádio DJ.

Cena denní vstupenky na místě je stanovena na 6500 Forintů, což je v přepočtu cca 650 Kč, nebo 4-denní vstup za 16.900 Forintů (62 Euro) cca 1700 KČ.
Info: www.myspace.com/deadcodeproduction, www.balatonsound.hu, www.sziget.hu/balatonsound


Sziget

Tento festival spatřil světlo světa v roce 1993, kdy se na akci s názvem "Diáksziget" (Ostrov studentů) sjelo kolem pěti tisíc návštěvníků. V současné době se jedná o jeden z největších multikulturních festivalů v Evropě zaměřený na všechny hudební žánry. Každoročně se koná na ostrově Óbudai na severu Budapešti. V roce 2006 navštívilo festival kolem 385-ti tisíc hudebních fanoušků.

Během minulých let zde vystupovaly hvězdy velkého formátu různých stylů: The Cure, Pulp, Stereo Mcs, Kosheen a Transglobal Underground z Anglie, The Gathering z Holandska, The 69 Eyes z Finska a Ska P ze Španělska. Vystupoval zde na hlavním pódiu i Agent s Rushem a Speedy J…

Vyhlášený festival oslavil v roce 2007 své 15. narozeniny, hudební maraton se konal celých osm dní. Hlavní pódium pro 50 000 lidí bylo pod širým nebem. Vystoupili zde Within Temptation, legendární Nitzer Ebb, Manu Chao, Chemical Brothers, Laurent Garnier, Radiohead, Morcheeba, Placebo, Prodigy, Underworld, Faithless…

Video: Cemical Brothers at Sziget 2007

Party Aréna – největší stan s rozlohou 2700 metrů čtverečních. Tento "kolos" s výborným osvětlením a ozvučením si už vyzkoušeli Paul Van Dyk, Dave Clarke, Grooverider, Richie Hawtin, Sven Vath, David Morales, CJ Bolland, DJ Rush, Goldie, The Advent, Dave Angel, Timo Maas, Roger Sanchez , Junkie XL, Silicon Soul, Jeff Mills, Taakhi Itoh, Hell …
Vstupenky : Ceny v roce 2007: Denní - 32 Euro, týdenní permanentka -100 Euro

Letos bude Sziget probíhat od úterý 12. 08. 2008 až pondělí 18. 08. Bude trvat šest dní. Důvodem zkrácení počtu dní festivalu jsou neustálé problémy s hlukem a rušení nočního klidu. O to víc se však pořadatelé zaměřili na kvalitnější line up.

Festival začne 12.8. speciálním koncertem Iron Maiden (UK). Po té vystoupí na hlavním pódiu hvězdy jako R.E.M. (USA), Die Ärzte (D), Sex Pistols (UK), Róisin Murphy (UK), Jamiroquai (UK), Alanis Morissette (CAN), Pendulum Live (AUS), Ziggi (NL)…

Pro fanoušky taneční hudby bude opět postavena Party Aréna: vystoupí slavný Carl Cox (UK), Ferry Corsten (NL), DJ Observer (A), Jack de Marseille, Vitalic a naše DJka Lucca…
Vstupenky na den zhruba 800 KČ.

www.sziget.hu


Rakousko

Frequency

Byl založen v roce 2001. Jedná se o hudební festival konaný v srpnu poblíž rakouského Salzburgu na motocyklové dráze Salzburgring. Pořádá ho jedna z celoplošně vysílaných rádiových stanic FM4 a je obecně zaměřen na alternativní část mainstreamového proudu hudby. Hlavními styly, které na této události můžeme slyšet, je rock a elektronická hudba. V prvním roce byl tento festival ve Vídeňské aréně, po velikém úspěchu se přemístil do Salzburgringu, kde se rok od roku zlepšuje zázemí pro návštěvníky. Již druhý rok si pořadatelé mohli zařadit do statistik 10.000 diváku, 40 kapel, 2 stage.

V roce 2003 se číslem jedna stala kapela Metallica, lístky byly během chvíle vyprodány. Bohužel organizace na několika místech selhala, docházelo k mnoha kolapsům v davu. Během první noci se přehnala obrovská vichřice, která zuřila bez přestání 25 hodin a tak spousta návštěvníků předčasně odjela.

Ročník čtvrtý byl ohrožen malou účastí diváků kvůli zkušenostem z minulého ročníku, to zlepšilo spolupráci se společností, která pořádá například německé festivaly Hurricane či Southside. Teprve v roce 2006 návštěvníci pocítili organizační změny k lepšímu. Byla vytvořena zpevněná široká cesta, která spojila stage s kempingovým městečkem, což se ukázalo jako velké plus.

Letos Frequency bude probíhat 14.8. – 16.8. 2008 a na pěti pódiích přivítá 90 umělců a párty stany. Podle slov organizátorů půjde o nejlepší ročník za osmileté působení na rakouské festivalové scéně. Letošní novinkou je Weekender UK Stage. Tato scéna bude speciálně navržena ve stylu britské muziky. Vystoupí německá hiphopová skupina Die Fantastischen Vier – vítěz soutěže Echo 2007. Dále zahraje Flogging Molly, Babyshambles, Dropkick Murphys, Madsen, Julia, Slut, The Killers, Adam Freeland, Balkan Beat Box, Pendulum DJ Set & Mc Verse…

Vstup: Předprodej 99,- Euro
Info: www.frequency.at


Urban Art Forms

Tento festival splňuje nároky na kvalitní zvukové zázemí, doplněné prvotřídní videoprojekcí. Každoročně se konal na konci července a začátku srpna v údolíčku poblíž vesničky Wiessen, situované do Burgenlandských kopců (cca 70km jižně od Vídně). Festival se nezaměřuje pouze na hudbu, ale dává si také záležet na vizuální stránce tzn. že při každém vystoupení nového hudebního interpreta se představí se svými vizuálními kousky i nový VJ.

Letos se organizátoři rozhodli uspořádat tuto přehlídku hvězd už 29.-31. května. Jedná se především o svátek fanoušků drum’n’bassu, Vystoupily zde velké hvězdy - Ed Rush & Optical, Aphrodite, MC Junior Red, Roni Size, Shy fx, Teebee… Ale i ostatní styly byly dobře zastoupeny - world music, dance music, electro, house, jungle, rock, techno…Na Mainstage hráli - Chris Liebing, Digitalism live, Hell, Elektrochemie, Eric Sneo, Felix Kröcher, Groove armada dj set, Gus Gus live, Kosheen (dj set), Pendulum live, Timo Maas…

Vstup: Lístek na celý festival za 79,- Euro, což je přibližně 1900,- KČ. Jednodenní vstupenky za 44, - Euro (asi1050kč).
www.uaf-festival.at

Gazometr

Party se koná v prostorách centra Gasometer ve Vídni na adrese Guglstrasse 11/1110. Letos už oslaví 16 let trvání! Ve skvělém prostoru Gasometer B v centru Vídně, kam se vejde 10 000 lidí, se fanoušci vždy dočkají opravdu kvalitní muziky. Prostory Gasometeru se skládají z několika částí, veliké haly, která před lety inspirovala vznik mnohých moravských párty, třeba Orion Hall. Vystupují zde legendy taneční scény - z velice dlouhé historie jsem vybral poslední roky, které jsou velice zajímavé lineupem.

V roce 2005 se konala párty se zaměřením na Dje ze severní Evropy. Hráli Hardcell & Grindvik (SWE), Adam Bayer nebo Cari Lekebusch. V listopadu 2005 se slavilo 13 let Gazometru a popřát přijeli odborníci na techno - Chris Liebing (Německo), Speedy J. live (Nizozemí), rakouský Felipe a hrála půvabná Miss Djax.

O rok později zde vystupovala sympatická dlouholetá hvězda z Německa – Monika Kruse spolu s portugalským DJ The Advent live a Belgičanem Marcem Baileym. O měsíc později měl Rush speciální turné a tak vystupoval live s Dj Boldem. Párty zahájil český DJ Agent, dále hrál Umek a duo z Brazílie Pet Duo! Na podzim 2006 zde hrál Dave Clarke, Adam Beyer, Marco Bailey a Brian Sanhaji (live).

Velká oslava 15ti let existence se konala 17.11.2007, vystupovali zde Jeff Mills, Monika Kruise či Umek! V roce 2008 v březnu se zde ukázala česká více miss a DJka Míša Salačová, a dále hráli Rush, Marko Nastic a Pet Duo.

Lístek stojí v předprodeji 22 Euro, na místě 25 Euro, VIP – 35Euro, vzhledem k tomu, že je koruna rok od roku silnější vůči euru je akce stále levnější, pro Čechy tedy super cena v předprodeji za 500 KČ!
www.xxx.co.at


Complex

Tato nová párty vznikla k výročí 15ti let Gazometru. V listopadu 2007 vystoupili ve Vídni DJs Jeff Mills, Umek, Monika Kruse. Rakouští XXX productions přichází po x Gazometrech s novým velkým eventem, party Complex. Po 15 letech pořádání Gazometrů se agentura chtěla posunout někam dál a jak slibuje, k něčemu ještě většímu a lepšímu.
www.xxx.co.at


Hypnotic

Další rakouský event se koná ve Vídni na adrese Parkallee 2 Vosendorf 2334. Je to elektronický taneční festival. Koná se ve stavbě podobné pyramidě. Vždy je tu velká show - světla, skvělý zvuk a neuvěřitelné vizuální efekty. Minulý rok zde vystoupili DJs Chris Liebing, Brian Sanhaji, Felipe, Hot X.. Na podzim roku 2007 zde oslavili sedm let konání a hráli Djové jako Christian Fisher vs. Murphy, Felipe, Carl Cox …V roce 2006 a 2007 byl vstup pro Čechy zdarma!

Letos se konala akce k 10tiletému výročí G-Team a pozvání přijal Richie Hawtin, který vlastní dva labely, agenturu, je tvůrcem několika hitů a rezidentním Djem několika předních klubů světa (Cocoon Frankfurt/Ibiza, Womb v Tokiu..). Dále pravidelně vystupuje na slavných festivalech planety. Richie Hawtin hraje pod labelem Minus, tento label je jedním z nejúspěšnějších a právě na Hypnotic začal úžasnou celosvětovou tour.

Další akce se koná 6.9.2008 bude zde vystupovat slavný Carl Cox. Měsíc po té zde vystoupí Sven Väth. Vstupné je 25 Euro.
www.hypnotic.at

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016