CLANEK

 

Začátky festivalů a hippies

V minulém dílu encyklopedie jsme začali trochu netradičním úvodem, tentokrát se konečně vrhneme na první festivaly. Začátek dnešní festivalové kultury je spojen s érou hippies, pojďme se tedy podívat, jak to celé v 60. letech začalo.

 

Monterey 16. - 18. června 1967

Monterey International Pop Festival se konal roku 1967 v Monterey v Kalifornii.V éře hippies (květinové děti) byl vrcholem léta lásky. Všichni účinkující vystupovali zdarma, výtěžek šel na charitu, vstup byl jeden dolar. Festival navštívilo 200 000 fanoušků. V Monterey vystoupila řada pozdějších hvězd: Janis Joplinová nebo kytarový mág Jimi Hendrix, který na závěr svého vystoupení symbolicky zapálil svoji kytaru. Vystoupili zde jak známí a slavní hudebníci (The Who, The Byrds...), tak prakticky neznámí, pro které byl ale tento festival začátkem kariréry (Janis Joplin, Canned Heat, Otis Redding, ...). Byl to také jeden z prvních festivalů, kde se všichni hudebníci (kromě Ravi Shankara) zřekli honorářů ve prospěch charity. Monterey vyšlapal cestičku. Byl to v podstatě první z dlouhé šňůry festivalů, která vyvrcholila legendárním Woodstockem.


Woodstock 15. – 18. srpna 1969

Bylo na něm asi 450 000 fanoušků, stal se symbolem éry hippies i protestem proti válce ve Vietnamu. Kultovní hudební festival, jež se stal legendou a symbolem "léta lásky". Třídenní open-air koncert se uskutečnil 15. – 18. srpna 1969 na farmě Maxa Yasgura ve státě New York. Byl považovaný za vrchol květinové síly – hnutí hippies. Určitě i proto, že se na něm spojili všechny ideály souzvuku, harmonie i lásky, které Děti květů tolik propagovaly. V Betheli (místo konání) se totiž setkalo takřka půl milionu lidí, kteří dokázali společně žít pár dní, a to absolutně bez násilí nebo konfliktů! Ve Woodstocku se tak spojila základní myšlenka "míru, lásky a hudby", přičemž třetí složka byla vedena pod taktovkou nejproslulejších i úspěšně začínajících folkových i rockových hvězd.

Woodstock byl také pohanským sdružením vzájemné pomoci i doupětem plném marihuany a LSD. Počet dětí se prý v zemi po ukončení festivalu zvýšil o polovinu. A kdo to vše pořádal? Známou dvojici tvořil absolvent Pensylvánské univerzity John Roberts (tehdy 26 let), živící se obchodem se zubní pastou a sítí drogerií, jejíchž majitelem byl. Rovněž tak šéfoval multimiliónovému trustu. Jeho protějškem byl Joel Rosenman (24), syn prominentního ortodontisty z Long Island, který jako student absolvoval práva na Yale. Hrával také ve své amatérské kapele a hudebně byl o moc dál než jeho kolega, který prý ve svém životě viděl jediný rockový koncert - vystoupení Beach Boys.

V zimě roku 1967 si společně pronajali byt, v němž rozjímají nad započatým životem a nad tím, co dál. O rok na to v březnu inzerují v New York Times a Wall Street Journal, aby našli vhodnou příležitost na investici: "Dva mladí muži s neomezeným kapitálovým krytím shánějí zajímavé a legitimní investice a čekají na obchodní ponuky." Ze záplavy jmen nakonec vyjdou dva vítězové: Artie Kornfeld (25) a Michael Lang (23).V únoru 1969 tedy oba dva navštěvují své "investory" na 83. ulici v New Yorku, kde se nejprve mluví o firmě a nové nahrávací společnosti ve Woodstocku. Teprve pak se prosadí myšlenka gigantického undergroundového festivalu "100 mil od zkaženého a zkomercionalizovaného Brooklynu". Otevření festivalu tak předchází "jenom" půl rok příprav a prací.

V březnu se podaří získat pozemek Mills Industrial Park ve Wallkill. V květnu se kontaktují první muzikanti jako Jefferson Airplane za 12 000, Creedence Clearwater Revival za 11 500 a The Who za 12 500 dolarů. Majitel pozemků Howard Miller dostává výhrůžné anonymní telefonáty, s největší pravděpodobností od místních obyvatel, které zmáhala obava z hipíků, zarostlých asociálů, anarchistů a komunistů, jak varoval tisk. Naopak indiáni z kmene Hopi pracovali na zajišťování výživy a kempování pro návštěvníky Woodstocku.

V červenci ale místní rada ve Wallkill festival definitivně ruší. Jako důvod uvedla poddimenzování počtu mobilních záchodů, který ještě přitvrzuje zákonem o zákazu shromažďování více 5000 lidí: "Každý hipík, který vkročí do města, bude zastřelen."

Hledá se nový pozemek. Max Yasgur, jenž vlastní lucernové pole, se s dvojicí dohodne o pronájmu pozemků. Dostane 75 000 dolarů plus 25 000 navíc jako revanš za vstup na přilehlé pozemky. Nachází se na něm také kopeček vhodný na postavení podia. Už v srpnu se zvedá další vlna hysterie, ovšem ta je definitivně zahnána povolením, které vydávají stavební inspektor Donald Clark a právní zástupce obce Frederick W. V. Schadt. Zdá se, že štěstí se usmálo i na jinou stranu. Hoteliér Tiber a obchodník Art Wassmer už týden před započetím festivalu vykazují astronomické zisky.

Den před začátkem festivalu se obyvatelé Bethelu snaží o poslední pokus zabránit příjezdu rozjetého vlaku. Živý štít, který brání příjezdu aut, však už nepomůže ničemu. V kempu si již žije 25 000 hipíků v neskonalé harmonii a idyle. 15. srpna 1969 – přesně v 17:07 odpoledne startuje oslava míru a lásky hudební produkci. Na podium se staví černošský písničkář Richie Havens, který se na festival přišel původně bavit. Pátek patří folkařům. Vrcholem je poslední vystoupení Joan Baez, která nerozezní jen tóny, ale také srdce mnohých návštěvníků skladbou "We Shall Overcome", která byla symbolem a oporou lidí během mnoha nepokojů v Spojených státech.

Na "mírný" začátek navazovala sobota, kdy se hudebně přiostřilo. Pódium patřilo rockerům. Zpěvačky Jefferson Airplane, Grace Slick, tak i energie The Who, Grateful Dead, Cannes Heat, nebo "Kosmické Blues" charismatické Janis Joplin. Ta se také spolu s Grateful Dead a The Who postarala těsně před vystoupením o rozruch. Všechny hvězdy totiž žádaly o zaplacení ještě před koncertem, jinak prý nevystoupí. Problém řeší Charlie Prince, který v noci otevírá místní banku a půjčuje potřebnou sumu.

Kromě toho taky dochází k menšímu konfliktu. Vůdce Youth International Party Abbie Hoffman si s Langem na moment sedá na pódium. Nervózní Pete Townshend z The Who si Hoffmana splete s dotěrným divákem a praští ho kytarou po hlavě.

Video: The Who na Woodstocku

Lidé se baví a není nutný žádný policejní zásah. Popisuje to i návštěvník ze San Francisca: "Bylo to jako v ráji. Komu nevadilo problematické hygienické zázemí, strašná spousta lidí a nejrůznější názory na to, jak to na světě právě chodí, což si tam každej musel od plic vyříkat a hledal k tomu spoustu posluchačů, musel být nadšen. Objímali jsme se s úplně cizími lidmi, které když jsme potom potkali ještě jednou, byli pro nás něco jako členové rodiny. Užívali jsme si darů života a já osobně jsem se na tom festivalu vyspal se sedmi ženami. Dvě z nich jsem nepoznal ani podle křestního jména. Nebylo to důležité."

Policie se v ohromení chová hezky, dokonce i k našinci, což později dosvědčuje asi jediný tuzemský účastník Miloš Skalka.Co se týče dění festivalu, neděle nepolevuje a rockeři vedou prim. Kromě Joe Cockera vystupuje také Johnny Winter, Ten Years After, The Band… Potlesk však není to jediné, co si interpreti vyslouží. Třeba Alvin Lee po svém účinkování obdržel tykev letící přímo na podium. Reportéři se správně ptali, co v ní asi je.

Video: Jimmy Hendrix na Woodskocku

Pro zpřísněnou kontrolu se totiž LSD na Woodstocku vstřikuje i do melounů. Problémy s drogami řeší i Jimmy Hendrix, jehož koncert v pondělí ráno ukončuje festival zčásti právě proto, že šlo o podmínku jeho manažera. Tomu ovšem předcházely jiné nepříjemnosti. Popisuje je Leslie Adley, členka Hendrixova týmu: "Hendrix byl v boudě na farmě. Byl to jediný muzikant, který se nemusel mačkat ve stanech v zákulisí. Věděla jsem, že je mu zle, že je pořádně zfetovanej."

Mohlo to být z vody v zákulisí, protože se tvrdilo, že na festivalu byly do některých vodních zdrojů přidány halucinogeny. Vystoupení bylo některými kritiky označováno jako jedno z vrcholných výkonů století. Možná pomohl přesun termínu z původního nedělního rána na ráno pondělní, kdy se postavil před zdevastované dějiště festivalu. Také návštěvníků ubylo, na Hendrixe zůstalo pouze 25 000 lidí. Většina totiž nepočítala s tím, že se festival tak protáhne a ti, kteří potřebovali jít v pondělí do práce, se většinou spokojili s tím, že kytarového mága již viděli. To ovšem neznechutilo jeho osobnost natolik, aby nevydržel na pódiu přes 140 minut.

Frinč v Edinburgu (Skotsko)

Pořádá od roku 1946, největší světový festival. Nejedná se však o běžný festival - vystupují zde nováčci, který se chtějí ukázat i taneční skupiny z celého světa (korejský breakdance,stepaři). Festival trvá celý týden. Návštěvnost je 1,5 miliónu diváků na 30 tisíc představení.


Glastonbury

Koná se vždy poslední červnový víkend na jihozápadě Anglie. Do hrabství Somerset dorazí desítky tisíc lidí. Historie festivalu se píše od 19. září 1970. Na louce u Glastonbury se sešlo asi 1500 mladých lidí, aby tam narychlo připraveným koncertem uctili památku předčasně zesnulého amerického kytaristy Jimi Hendrixe, jedné z nejvýraznějších ikon éry hippies.

Mladého farmáře Michaela Eavise tehdy napadlo zopakovat akci zase za rok. 20. června 1971 začal na loukách u vesnice Pilton první ročník festivalu Glastonbury za účasti skupin Hawkwind, Traffic, Davida Bowieho a dalších. Vstupné bylo volné, přišlo 12.000 lidí. Cena vstupného i počet návštěvníků se v budoucnu už jen zvyšovaly. Michael Eavis pořádal festival rušných 36 let.

Program Glastonbury je vždy perfektním odrazem aktuálního dění na hudební scéně napříč styly. Mezi hvězdami minulých let byli New Order, Joe Cocker, The Cure, Sinead O´Connor, The Orb, Lenny Kravitz, Velvet Underground, Orbital, Oasis, The Prodigy, Massive Attack, Robbie Williams, The Chemical Brothers, Fatboy Slim, Moby, David Bowie, Moby, Coldplay, R.E.M., Paul McCartney, Black Eyed Peas, Sasha, Kosheen a stovky dalších.

Video: Láska v bahně na Glastonbury

Poslední dva ročníky pořádně pršelo, ale úspěch to nepokazilo a Glastonbury je největším britským festivalem pod širým nebem. Vstupenky jsou několik měsíců před začátkem beznadějně vyprodané, naposledy dorazilo asi 160.000 lidí.V areálu je cirkus, kabaret, divadla, několik kin, lounge stany s líným jazzem, dětská hřiště, debatní kroužky s odborníky na kulturu, jinou kulturu, společenské vědy či životní prostředí. K dispozici jsou skate rampy i horolezecké stěny. Díky Greenpeace si mohou návštěvníci dopřát sluncem prohřátou sprchu a třeba i popovídat o stavu planety.

Kompletní historii festivalu, aktuální seznamy účinkujících a další užitečné informace najdete na www.glastonburyfestivals.co.uk


Roskilde

První festival tohoto jména pořádali v roce 1971 školáci Mogens Sandfaer, Jeseper Switzer Moller a promotér Carl Fischer. Od roku 1973 spravuje akci Nadace Roskilde, která organizuje festival jako neziskový podnik na rozvoj a podporu hudby, kultury a humanity. Roskilde byl první dánský ryze hudební festival pro hippies. Dnes nabízí spoustu žánrů včetně mainstreamu. Vloni tam hrálo více než 170 kapel pro 79.000 návštěvníků. Pomáhalo asi 21.000 lidí, zúčastnilo se 5000 novinářů a 3000 umělců, dohromady téměř 110.000 lidí na jednom festivalu.

Už poslední červnovou neděli otevírají pořadatelé kemp, aby se hosté zabydleli a nažhavili. Festival startuje následující čtvrtek na místě zvaném Festival Site a pokračuje další čtyři dny. Až do poloviny devadesátých let zajímal festival v Roskilde pouze Skandinávce, poslední ročníky navštěvuje stále více turistů z Německa, Austrálie a Skotska. Skotové přišli o svůj Midtfyns Festival v roce 2004. Do Roskilde se můžete vydat i na rozhlasových vlnách, program přenáší www.radiofestival.org.

Největší z stan, Arena stage (dříve známý jako Green Stage), je zároveň největší stan v Evropě, s kapacitou 17.000 lidí. Nejbohatší zastoupení mají v programu Roskilde heavy metal, hip hop, elektronika a rock. Na podporu mladých umělců vzniklo speciální pódium pro alternativní hudbu. Hezkou tradicí je zahájení festivalu vystoupením dánské skupiny na Orange Stage. První den také obvykle hraje velký symfonický orchestr část nějakého dobře známého díla.V areálu hostuje několik divadel, vystupují lidový umělci. Festivalový kemp zabírá plochu asi 80 ha. Vstup je v ceně lístku na tři dny - stojí 130 €.

Před osmi lety se v Roskilde běžela první Nahá rasa. Soutěž vymysleli v Roskilde Festival Radio. Je to běžecký závod dvou stejně početných skupin mužů a žen. Trasa vede třikrát kolem areálu. Vítězka a vítěz získají vstupenku na následující ročník Roskilde. A proč Nahá rasa? Všichni závodníci musí být úplně nazí.Vloni fandilo asi 10.000 lidí.

Video: Pearl Jam na Roskilde

V programu minulých ročníků byli například: Iggy Pop and the Stooges, Korn, Pixies, Fatboy Slim, Wu-Tang-Clan, Metallica, Blur, Björk, Massive Attack, Iron Maiden, Oasis, Pet Shop Boys, Duran Duran, Green Day, Black Sabbath, Autechre, Snoop Dogg, Bob Dylan, Red Hot Chilli Peppers a Björk, Placebo a Pearl Jam - jejich vystoupení v roce 2000 poznamenala tragická nehoda před pódiem, udusilo se při ní devět lidí.

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016