KOMIKS
Datum: 19.11.2007
Napsal: Martin Čuřík
Komiksová recenze: Batman: Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě
Krev. Spousta krve. Spousta smrtelných rozhodnutí a nevinných obětí. Šílenci a vrahové zavření v úzkých chodbách. Místnosti tak temné, že se s denním světlem nepotkali ani na pohledech z letní dovolené. Arkhamský ústav není pěkné místo, ale občas své dveře otevírá zájemcům o prohlídku. Račte vstoupit.

"Zdegenerovaný prase."
"S lichotkami se u mě nikam nedostaneš."
Budova Arkhamu po více než půl století neustále funguje a sdružuje ve svých klaustrofobických prostorách Batmanovy protivníky - psychopaty, kteří v soutěžním klání o šílence roku dosáhly na mety nejvyšší. Two-Face, Scarecrow, Killer Croc a spousta dalších se však jednoho dne pod rozesmátým vedením Jokera zmocní léčebny. A rukojmí v podobě ošetřovatelů hodlají směnit za člověka, který může za jejich uvěznění. Chtějí Batmana. Chtějí si s ním zahrát hru.
"Odvaž se, prdelko!"
Kdo viděl nějaký díl z filmové série Saw, jistě ví, že hry mohou být i pěkně krvavou zábavou, kterou dohadování u Dostihů a sázek sotva překoná. Zatímco Jigsaw ale útočí fyzickou bolestí nejtvrdšího ranku, komiks Arkham k hororu přistupuje s psychologickým trýzněním. Nemá v popisu práce ohlodávat všechno až na samou kost, raději staví na atmosféře zatuchlých kobek, úderných komentářích a racionální anarchii místních šílenců. Temnota prostupuje každým metrem a vy stejně jako Batman netušíte, co se za dalším rohem skrývá. Podvědomě jenom víte, že byste to rozhodně nechtěli ukazovat svým dětem. Cizím možná ano, pokud vám brnkají o nervy.

"Má kůže hnije a roztéká se."
Nepolevujícím napětím a vytvořeným strachem na čtenáře Arkham dopadá jako kladivo na hřebík. Zaráží ho níž a níž a v momentě, kdy už nekouká skoro nic jiného než hlavička, vytáhne ho zpátky a začne do něj mlátit nanovo. Scénář ostatně napsal jeden z nejuznávanějších a nejpodivnějších britských komiksových scénáristů Grant Morrison, který má na svědomí například Animal Mana nebo WE3, příběh o technologicky upravených zvířátkách mířících domů z vojenské laboratoře. Zápletka pochmurných uliček psychiatrického ústavu je pod jeho vedením veskrze lineární, ale ukrývá v sobě řadu surreálných, symbolických a děsivých momentek. Prolíná minulost s Amadeem Arkhamem a současnost o Batmanově bláznivé misi, a to tak plynule a přirozeně, že v jednom z vrcholů booku komentář z první linie doplňuje obraz linie druhé.
"Všichni jste šílení."
Scénář dýchá temnotou a jedinými úsměvnějšími místy jsou černohumorné Jokerovy průpovídky. Při spojení s vizuálním zpracováním Davea McKeana se ale z Arkhamu stává krystalický obraz deprese. Kreslíř takových dílek jako Signal to Noise nebo Vraždy a housle znovu používá všemožné způsoby ilustrace. Občas ze stránek vyjekne malba, místy zakřičí kresba a chvílemi zařvou fotografické koláže, které společně vytvářejí originální představu světa mentálně chorých. Když se k tomu připojí ještě atypické řazení panelů, nezbývá nic jiného, než hltat s pusou dokořán a vytřeštěnýma očima.

"Slyšte, dobří lidé! Vyražte na cestu!"
Arkham Granta Morrisona a Davea McKeana je skutečně mistrovským dílem s uměleckými ambicemi. Není složitý, ale proč dělat složitým něco, co skvěle funguje a atmosférou vtáhne i bez zamotaného příběhu. Batman se v něm neprezentuje jako hrdina se spoustou technologických hračiček po kapsách, ale jako člověk, který se musí k tomu, aby přežil, vypořádat jak s největšími protivníky, tak se svými vnitřními démony. Jiří Schmitzer nabádal ve svém známém songu, abyste řekli pr**l, pokud na to máte. Pokud na to máte (a teď nenarážím na cenu, která je s ohledem k profesionální odvedené práci nakladatelství Crew zcela adekvátní), otevřete si cestu k tomuto komiksu. Možná pak začnete říkat pr**l i v jiném pádě s předložkou.
Batman: Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě
Scénář: Grant Morrison
Kresba: Dave McKean
Překlad: Štěpán Kopřiva
Nakladatelství: Crew
Počet stran: 128
Cena: 469,- Kč
Info: http://www.crew.cz/